Engelli İstihdamına İlişkin Önerge AKP ve MHP Tarafından Reddedildi

İYİ Partili Şenol Sunat’ın engelli vatandaşların istihdamının araştırması ve sorunlarının çözülmesine ilişkin verdiği soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Engelli İstihdamına İlişkin Önerge AKP ve MHP Tarafından Reddedildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 3 Aralık Engelliler Günü skandal bir oylamaya sahne oldu. İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat’ın "Engelli vatandaşların istihdamı ve yaşadıkları sorunlar" hakkında verdiği araştırma önergesi, AK Parti ve MHP’li vekillerin ‘red’ oyu ile Meclis’te kabul edilmedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, engellilerin ne sayısını ne eğitim ne sağlık ne de istihdamdaki durumlarını net olarak bildiklerini savundu.

Engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekilen araştırma önergesinde, yeterli istihdamın sağlamadığı belirtilirken, “Ülkemizde yaşayan tüm engelli vatandaşlarımızın temel özgürlüklerden ve bütün insan haklarından tam ve eşit bir şekilde faydalanmasını teşvik etmek, sağlamak, korumak ve insan olmaktan iler gelen haysiyetlerine yönelik saygıyı artırmak amacıyla bir Meclis araştırması yapılması kanaatindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Engellilere yönelik istihdam politikalarının kotaya dayandığına işaret eden Sunat, 2019'da kamuda atama yapılmadığını, engellilerin atama beklediğini kaydetti. Ayrıca Sunat, engellilerin sağlık, eğitim, istihdam, bilgi teknolojileri hizmetlerine tam olarak erişiminin sağlanması, başta eğitim ve sağlık hizmetler olmak üzere günlük hayattaki sorunlarının tespiti için Meclis araştırması açılması gerektiğini dile getirdi. 

Araştırma Önergesi'nin TBMM'de reddedilmesinin ardından İYİ Parti Meclis Grubu'nun resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada "Ankara Milletvekilimiz Sayın Şenol Sunat'ın, 'Engelli vatandaşların istihdamı ve yaşadıkları sorunlar' hakkında verdiği araştırma önergesi, Ak Parti ve Mhp'nin ret oyları neticesinde kabul edilmemiştir" denildi.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1