Engin Altay'dan CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP'nin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili soruları cevapladı.

Engin Altay'dan CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Açıklaması

KRT TV'de Şimdiki Zaman programına konuk olan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Partiniz Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istiyor mu?” sorusuna yanıt verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 9 yıldır vekilliğini yaptığını aktaran Altay, Kılıçdaroğlu’nun kendisine “Adayım” demediğini belirtti.

"SAYIN GENEL BAŞKANIMIZI CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTERİZ"

Altay, “Cumhuriyet Halk Partisi'nin ben dahil bütün üyeleri, genel başkanlarını cumhurbaşkanı olarak görmek ister. Bu, siyasetin doğasındadır. İstenmemesi halinde bir gariplik vardır. Bütün CHP'liler, sayın genel başkanımızı cumhurbaşkanı olarak görmek isteriz. Eminim bütün İYİ Partililer de Sayın Akşener'i cumhurbaşkanı görmek isterler. Ben bu konuda Millet İttifakı'nın bütünlüğünü çok önemsiyorum. Bu tek adam rejimini devirmenin yolunun, özellikle Sayın Kılıçdaroğlu ve Akşener'in oluşturduğu ikili kombinasyonun devamıyla mümkün görüyorum” dedi.

MİLLET İTTİFAKI AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu ile bu konuda görüştüğünü dile getiren Altay, “Genel başkanımıza ‘Millet İttifakı ile görüştükten sonra karar verecek diyeyim' dedim. Genel başkan, ‘Hayır öyle deme, bu konuya Millet İttifakı karar verecek de' diye söyledi. Millet İttifakı karar verecek. Kim aday olur ben vallahi bilmiyorum. Ben genel başkanım aday olsun isterim, seçileceğine de inanıyorum. Ama bu konuda Millet İttifakı'nın bütünlüğü çok önemli. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener'in baş başa, sonra diğer ittifak bileşenleriyle yapacakları görüşme çok önemli. Oradan bir karar çıkacak. Ne çıkarsa en iyisi çıkacak bundan eminim. İyi ve doğru bir karar çıkacaktır. Artık Türkiye, Erdoğan'ı taşıyamaz” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE İSİM ARANIRSA ÇOK BULUNUR"

AKP seçmeninin bugün yüzde 30'unun, 7 milyon seçmenin Erdoğan'a oy vermeyeceğini iddia eden Altay, “AKP içinde kalıp da tereddüt geçiren de bir 3 milyon insan var. Dolayısıyla AKP'de büyük bir kopuş var. Seçmeninde büyük kopuş var. Devlet çok büyük bir sıkıntının içinde, ülke büyük bir felaketin eşiğindeyken, muhalefetin Erdoğan'ın karşısına çıkaracağı aday, sadece muhalefet bloğunun değil, bugüne kadar AKP'ye oy vermiş seçmenlerin kahir ekseriyetinin de güveneceği, inanacağı bir aday olacaktır. Böyle isim aranırsa çok bulunur” şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın erken seçim kararı alacağına inandığını kaydeden Altay, “Seçim kararının alındığı günün ertesi günü, bir hafta sonra da değil, ertesi günü Millet İttifakı adayını açıklamalıdır ve açıklayacaktır. 2022'nin ilk çeyreğinde bence Türkiye bir seçim yaşar” dedi.

“HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN”

Ekmeleddin İhsanoğlu ve Abdullah Gül isimleri gibi sürpriz bir isimle karşılaşıp karşılaşılmayacağı hakkında soruyu yanıtlayan Altay, bir seyircinin “İstemiyoruz” diye seslenmesi üzerine, “Hanımefendi oradan seslendi. Hanımefendinin içi rahat olsun” sözlerini kullandı.

Söz alarak konuşan seyircinin, “Milli bayramlarımızda hasta olup yatanları istemiyoruz” sözlerinin ardından Altay, “Hiç şüpheniz olmasın, bizim adayımız, Atatürk'ü sizin kadar ve benim kadar seven biri olacaktır” cevabını verdi.

“İLK TURDA SONUÇ ALMA OLASILIĞI VAR”

Çatı aday konusunda kesin bir karar yok diyen Altay, “Millet İttifakı olarak bu konu masaya yatırılmadı. Önümüzdeki günlerde çıkacak karara göre ya bir tek aday ya da ilk turda herkes kendi adayıyla gider. Ama tahminim sanki Millet İttifakı bir adayla kol kola girer ve yürür. İlk turda sonuç alma olasılığı var. Erdoğan'ın büyük bir ivme kaybettiğini görüyorum. Anketler de doğruluyor. AKP son seçimlerde 21 milyon oy aldı ama bunun 7 milyonu Erdoğan'a oy vermemeyi düşünüyor. AKP'nin yüzde 20'nin altına düşmesi, 99'da yüzde 22 alan Ecevit'in 2002'de yüzde 1'e düştüğünde yarattığı etkiyi yaratacaktır” dedi.

Kaynak: T24
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 09:22

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER