“HDP Kimi İsterse Millet İttifakı’nın Adayı O Olacaktır”

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM'de gazetecilere 1 Ekim’de açılacak TBMM'ye ilişkin değerlendirmeler yaptı, sorularını cevapladı.

“HDP Kimi İsterse Millet İttifakı’nın Adayı O Olacaktır”

Turan, 1 Ekim'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasıyla yeni yasama döneminin başlayacağını aktararak ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yemin edeceğini dile getirdi.
5 Ekim Salı günü yasama çalışmalarına başlayacak Meclis’in ilk gündem maddesi vergilerin kolaylaştırılması ile alakalı düzenleme olacak. Turan, sosyal medya, spor kanunu, ruh sağlığı alanındaki mesleklerle ilgili kanun teklifi çalışmalarının da sürdüğünü kaydederek seçim yasası, siyasi partiler yasası, yeni anayasanın da sürekli gündemde olacağını belirtti.

"HDP Kimi İsterse Millet İttifakı'nın Adayı O Olacaktır"

Bülent Turan, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili tartışmaları da yorumladı. “Durum o kadar absürt hallere geldi ki, belediye başkanını parlatmak için tarihin akışını değiştirmiş, bir cihan padişahına benzetmeye kadar gitti” diyen Turan şu iddiaları öne sürdü:


“Bu adayı açıklamama sebeplerinin bir seçim stratejisi olduğunu düşünmüyorum. Tamamen hazırlıksız olmaları ve ittifakın diğer paydaşının onayını almamalarından kaynaklı. Görülen o ki HDP, kimi isterse Millet İttifakı’nın adayı o olacaktır. Millet İttifakı’nın adayı, aynı zamanda HDP’nin dile getirdiği özgürlük ittifakının da adayı olacaktır. Dün “İktidara geldiğimizde HDP’ye 1-2 bakanlık verebiliriz” diyen CHP’nin bugün adayını HDP belirliyor. Kendi aralarında bir mutabakata varamayanlar, ülke yönetimine talip. Trajikomik bir durum. İşte bu yüzden AK Parti, Cumhur İttifakı, bu ülke için en güçlü, en umut verici alternatifsiz tek seçenek olmaya devam ediyor. Kafaları çok karışık. Getirsinler kanun teklifini destek verelim. İster 1 yıl Kılıçdaroğlu, 1 yıl Akşener, 1 yıl Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına; ister 6 ayda bir dönüşümlü olarak cumhurbaşkanı yardımcılıklarına imkan verilsin. İster öyle, ister böyle. Ne diyorlarsa, her usule hazırız. Bizim adayımız belli. Milletimize güveniyoruz.”

SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI


Sosyal medya düzenlemesinde yurt dışındaki örneklerin incelendiğini kaydeden Turan, "Spor kanunu için arkadaş grubumuz yoğun çalışma yapıyor. Daha denetlenebilir, daha şeffaf kulüp yönetimi getiren bir teklif üzerinde çalışıyoruz. Psikiyatri, psikologların ruh sağlığı alanında meslek kanunu çalışmamız olacak. Seçim yasası, siyasi partiler yasası, yeni anayasa gündemimiz hiç yok olmayacak. Nasıl bir metin çıkartırız bunu tartışıyoruz, diğer partilerin de görüşlerini alacağız" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 12:23

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER