Kaftancıoğlu'ndan "Sınır Namustur" Eleştirilerine Cevap!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, paylaştığı, "sınır namustur" pankartının ardından kendisine gelen eleştiriler için, "Cinsiyetçi bir ifade olmaktan ziyade, sınırlarımızın güvenli hale getirilmesiyle ilgili bir siyasi anlayışın dışavurumudur" ifadesini kullandı.

Kaftancıoğlu'ndan "Sınır Namustur" Eleştirilerine Cevap!

Kaftancıoğlu, CHP Genel Merkezi'ne sığınmacı tartışmalarının ardından asılan "sınır namustur" pankartını paylaşmasına yönelik kendisine gelen eleştirilere bir yazıyla cevapladı.

Kaftancıoğlu, kökeni itibarıyla namus kelimesinin "temel ilke" anlamına geldiğini hatırlatarak, "Kendisi ve kapsadığı yorum cinsiyetçi değil aslında" dedi. Kaftancıoğlu, "Özellikle son yıllarda topluma egemen olan dinsel söylemin de etkisiyle namus, ataerkil anlayışın, erkeğin kendisinden hareketle tarif edip dayattığı bir kavrama dönüştü. Namuslu olmak eril bir bakışla iffetli olmaya indirgenince gerek günlük kullanımdaki değişik durumları anlatmada kullanılan içeriği gerekse de etimolojik kökeni unutuldu" dedi. 

Cumhuriyet'te kaleme aldığı yazısında Kaftancıoğlu şöyle yazdı:  

"Sınırlarımız kevgire dönmüş durumda, yol geçen hanı gibi. Sınır güvenliği kalmamış. Halka yalan söyleniyor. Gizli kapaklı anlaşmalarla devletin ciddiyeti, inanılırlığı ve güvenilirliği zedelendi.

Böylesi bir dönemde karşı çıkılması gereken ve hepimize sorumluluk yükleyen şeylerden biri de “namus”u büründürüldüğü cinsiyetçi kılıfından çıkarıp yeniden özüne döndürmek, tam da kavramın gerçek anlamıyla kullanılmasını sağlamak olmalıdır. 

Bu bağlamda bakıldığında “sınır namustur” vurgusu cinsiyetçi bir ifade olmaktan ziyade, sınırlarımızın güvenli hale getirilmesiyle ilgili bir siyasi anlayışın dışavurumudur. Yukarıda da anlatmaya çalıştığım üzere cinsiyet cenderesinin dışına çıkarmaya, özüne geri döndürmeye yönelik bir ifade olarak da düşünülebilir. Bu açıdan eleştirenlerin bir kez daha düşünmelerini isterim.

Yazının muradı namus kelimesi üzerinden bir polemik yaratmak değil, toplumun, insanlar arası ilişkinin ve elbette siyaset kurumunun namuslu, güvenilir hale getirilmesine katkı sunma çabasıdır.

Küçücük de olsa zihinlerde oluşmuş ezberlere yönelik bir soru işareti yaratabilirsem ne mutlu bana.

Kadın denilince namus, namus denilince kadın kelimesinin akla gelmediği, kelimenin etimolojik kökenine uygun kullanıldığı bir gelecek mümkün. Çoğu zaman mücadeleyle, kimi zaman ise birbirimizin zihinlerinde uyandıracağımız soru işaretleriyle bunu hep birlikte başaracağız."

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER