Kılıçdaroğlu: Erken Seçime Hazırız, Getirsinler Onaylarız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu. Erken seçim tartışmalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, CHP’nin “erken seçim olacakmış gibi çalıştığını” belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“Türkiye’nin sorunları var, giderek ağırlaşıyor. Bizim Türkiye sathına yayılıp bu sorunları nasıl çözeceğimizi halka anlatmamız lazım. Biz bu çalışmayı sürdürüyoruz. Erken seçimin olabilmesi için bir kişinin karar vermesi lazım, tek adam rejimi var çünkü Türkiye’de. Erdoğan ‘Erken seçim olsun.’ dediği andan itibaren zaten MHP ile AK Parti bir araya gelecekler, parlamentoda erken seçim kararı alacaklar. Böyle bir talebi getirirlerse biz de ‘Olur, erken seçime gidelim.’ diyebiliriz, deriz de yani. İşin özünde yatan şu; Erdoğan ve ekibi Türkiye’yi yönetemiyor. Yönetemediğini o da görüyor, biz de görüyoruz, sağduyulu AK Partililer de görüyor, herhangi bir partiye üye olmayan sade vatandaş da görüyor, memleket iyi yönetilmiyor.

Esnafa, çiftçiye sorun, perişan vaziyette, sanayici ‘Önümü göremiyorum.’ diyor. Dış politika tıkandı, Suriye bataklığından bir türlü çıkamıyoruz, bütün dünyayı kendimize düşman ettik. Yönetilemediği bir süreçte Erdoğan çıkıp ‘Madem siz istiyorsunuz, erken seçim kararı alacağım.’ diyebilir. Erdoğan’ın içinde bulunduğu psikolojik duruma göre, Türkiye bir seçime gider veya gitmez. Erken seçime giderler gitmezler o ayrı bir konu. Bizim için öncelik, bu memlekette huzuru, barışı sağlamak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa etmek.”

ERDOĞAN’IN SAĞLIKLI BİR RUH HALİ YOK

Bütün dünyayı kendimize düşman ettik. Erdoğan çıkıp şunu diyebilir, “Madem siz istiyorsunuz, dediklerinizi kabul ediyorum erken seçim kararı alacağım” diyebilir İYİ Parti’ye. Bizim için öncelik, bu memlekette huzuru, barışı, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi sağlamak. Seçimin ne zaman olacağı konusunda tahminde bulunmakta zorlanıyorum. Erdoğan’ın sağlıklı bir ruh hali yok. Böyle bir ortamda ne zaman seçim olur bilmiyoruz. İstiyorlarsa yarın sabah getirsinler biz seçime onay veririz.

PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEK GEREK

Parlamenter sisteme dönmek gerek. Bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri bir araya gelecek. Bir anayasa değişikliği getireceğiz. Herkesin onay vereceği bir demokratik anayasa yaparız. Bu bizim için son derece önemlidir.Seçime giriyorum ve kazanıyorum. Bir gün sonra vali yazı yazıyor. Baştan gelseniz seçime giremezsin deseniz. HDP de başka birini aday gösterir.

KAYYUMLAR HAKKINDA: BU SÜREÇTE DEMOKRASİNİN D'Sİ YOKTUR

Demokrasi mi bu? Baştan dersiniz ki ‘Kusura bakma kardeşim sen seçime giremezsin.’ Seçime giremiyorsa, başka bir aday gösterir. Siz, demokrasiyi katlediyorsunuz, bir çıkış arıyorsunuz. Bu işin çıkışı yoktur. Belediye meclis üyeleri bir belediye başkanı seçebilirler. Ona da izin vermiyorsunuz. Demokrasinin D’si bu süreçte yoktur. Onlar da haklı olarak diyorlar ki ‘Yeniden seçim yapın.’ Halkın oyuyla seçilen bir kişinin merkezi idarenin kararıyla görevden alınması ve oraya halkın oyuyla değil, atamayla birisinin getirilmesi oy veren bütün vatandaşların oylarını yok saymak demektir. Bu, demokraside çok ağır sonuçlar doğurur. HDP, ‘O zaman seçime gidelim.’ diyor. Onlar açısından doğru. Belediye meclisinin belediye başkanı seçmesine izin vermiyorsunuz, hiç bir imkan yoksa, ‘Seçime gidelim, demokrasinin gereğini yapalım.’ diyorlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 15:32

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1