Kılıçdaroğlu, Getirecekleri Sisteme AKP'nin 'Evet' Diyeceğini İddia Etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'teki partilere yeni Anayasa metinlerini hazırlamak ve görüşmek için yaptığı çağrıya, "“Biz, hiçbir zaman iktidarla bir anayasa değişikliği için masaya oturmayacağız. Oturduğunuz andan itibaren otoriter yönetime meşruiyet kazandırmış oluyorsunuz. Onların bizimle oturup anayasa değişikliğini görüşebilmeleri için önce iradelerini kamuoyuna deklare etmeleri lazım" şeklinde karşılık verdi.

Kılıçdaroğlu, Getirecekleri Sisteme AKP'nin 'Evet' Diyeceğini İddia Etti

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın tartışma yaratan, "Dur bakalım daha başınıza neler gelecek" sözlerini, "Çok tehlikeli bir cümle" olarak yorumladı. "Gerilimden kaçınmak lazım. Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır. Çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlayabiliriz, onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim eğer iş belli grupların ellerine silah alıp, belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse, bir gerilim olmaz. Siyasi cinayetler... Böyle kaygılarım var. Erdoğan'ın bizzat kendi ifadeleridir. ‘Dur bakalım daha başınıza neler gelecek' dedi" sözlerini kullanan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir. İşin Türkçesi bu. Gitmemek için her yolu deneyecektir. Çünkü iktidardan gitmenin kendisi için maliyetinin ne kadar ağır olduğunu görüyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin düzenlediği “Büyük Nakliye Buluşması” için geldiği Mersin’de basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"ERDOĞAN GERÇEKLERDEN KOPTU"

Kılıçdaroğlu, iktidarın “Yeni anayasa yapalım” teklifini, “Erdoğan gerçeklerden koptu, gerçeklerin dışında. Etrafındaki insanlara yasal olan, olmayan talimatı verebiliyor. Onların Erdoğan'a itiraz etme hakları ve yetkileri yok. Erdoğan, ‘var olan sisteme devam edeceğim' diyor. O zaman şu soruyu sormak lazım: Var olan sistem devam edecekse, niye rol çalıp yeni bir anayasa yazalım diyorlar? Var olan anayasa askıda, hukuk sistemi askıda. Bunun neresini değiştirecekler doğrusu ben de merak ediyorum” şeklinde yorumladı.

Kılıçdaroğlu, bu teklifin arkasındaki niyete dair de, “Toplumun gündeminde anayasa yok. Onun gündeminde ekonomi var, işsizlik var, açlık var, yoksulluk var, geçinememek var, asgari ücret var, açlık sınırı var. Toplumun gündeminde görünen acı tablo maalesef bu. Bunun görüşülmesini, tartışılmasını engellemek istiyorlar” tespitinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Biz, güçlendirilmiş parlamenter sistem derken, sadece parlamentonun güçlenmesini değil, milletvekilleri üzerindeki vesayeti de kaldırmak istiyoruz. Hukuk sisteminin darbe hukukundan arınması gerekir diyoruz” diyerek açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Saygı Bey, bütün kesimlerin bir masaya oturup bir anayasa yazmaya ihtiyaçları var ama bu birdenbire olacak şey değil. Bunun için önce bir parlamenter sisteme geçmemiz lazım. Var olan gerilimleri düşürmemiz lazım. Toplumun her kesiminin masanın etrafında oturup düşüncesini özgürce söyleyebileceği bir atmosferi yaratmamız lazım. Ondan sonra oturur anayasa değişikliği yapılır. Ama şimdi toplum bu kadar gerginken, gerilim içindeyken, önce bu gerilimi düşürecek yasal düzenlemeler yapmamız lazım.”

Kılıçdaroğlu, “Anayasa değişikliği için AKP ile bir araya gelebilir misiniz” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Biz, hiçbir zaman iktidarla bir anayasa değişikliği için masaya oturmayacağız. Oturduğunuz andan itibaren otoriter yönetime meşruiyet kazandırmış oluyorsunuz. Onların bizimle oturup anayasa değişikliğini görüşebilmeleri için önce iradelerini kamuoyuna deklare etmeleri lazım. ‘Biz bu sistemden rahatsızız. Bu sistem Türkiye'ye büyük zararlar verdi, biz bunu gördük, yaşadık ve biz bunu bitirmek istiyoruz. Gelin, destek verin, sizin taleplerinizi de dikkate alarak bir anayasa değişikliği yapalım' derlerse, bunu anlarım. Ama onlar, ‘Beyler buyurun anayasa değişikliğini görüşelim' diyorlar. Bu doğru değil. Topluma, bizim düşüncelerimize zarar veririz Biz, Anayasa görüşmelerine katılmayacağız. Diğer siyasi partiler katılır mı onları kendilerine sormak lazım. CHP olarak o masada biz olmayacağız.”

Kılıçdaroğlu, iktidar değişikliğinin ardından getirecekleri yeni sisteme AKP'nin ‘Evet' diyeceğini iddia ederek, bu iddiasının gerekçesini şu şekilde açıkladı:

“Çünkü, şu anda onlar siyaset yapamıyorlar. Milletvekilliği listesinde yer alamayız diye korkularından ses çıkaramıyorlar. Ama onlar bu düzenden müthiş rahatsızlar. Dolayısıyla, parlamento zemininde iktidar, muhalefet ne ise bütün partilerin rahatlıkla siyaset yapabilecekleri bir zeminin inşa etmek istiyoruz. Yoksa biz gelelim öbür tarafı tamamen susturalım anlayışında değiliz.”

“İlkeler konusunda uzlaşırsak, o ilkelerin yasa maddesine dönüştürülmesi kolay olur”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın da, ekibinin de artık iktidardan gideceklerini gördüğünü belirterek, bu tespitinin sebebini,

“Bir soygun düzeninin son aşamasındayız ama ne yaparlarsa yapsınlar gidecekler. Kalma şansları yok. Çünkü sokaktaki vatandaş sonunda gerçekleri görüyor. ‘Erdoğan gitsin de ne olursa olsun' demek çok tehlikeli bir davranış olur. Biz ne yapacağımızı kamuoyu ile paylaşmak zorundayız. Bugün Millet İttifakı'nın aktörleri, güçlendirilmiş parlamenter sistemde ne anladıklarını oturup kendi mutfaklarında çalıştı. Ortak çalışmalara son şekli verildikten sonra altını imzalayıp özeti kamuoyuna açıklanacaktır. Burada önemli olan, ilkeleri belirlemek. İlkeler konusunda uzlaşırsak, o ilkelerin yasa maddesine dönüştürülmesi kolay olur. Ortak dil geliştirerek bizim siyasi tarihimiz, demokrasimiz açısından da bana göre çok değerli bir oluşum" şeklinde açıkladı.

MİLLET İTTİFAKININ ADAYI AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu, hedeflerinin gerçek anlamda çağdaş, demokratik sistem getirmek olduğunu, bu sistemde herkesin inancına, kimliğine, yaşam tarzına saygı duyulacağını, kimsenin kimliğinden, inancından veya yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmeyeceğini aktardı. Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ile alakalı şu bilgiyi paylaştı:

“Biz, demokrasiyi savunuyorsak cumhurbaşkanı adayını belirlerken bir araya gelip, oturup konuşmamız lazım. Artı, seçimden sonra ne yapacağımızı da oturup konuşmamız lazım. Yani biz seçimi kazanıp, ülke yönetiminde söz sahibi olduğumuzda, atacağımız her adımı bugünden planlamamız lazım. Atacağımız her adımı da şimdiden çalışıyoruz. Ülkenin beklemeye tahammülü yok. Bugünden hazırlığımızı yapmak zorundayız. Her parti doğal olarak bu çalışmayı yapmalı. Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin bütün çalışmaları yapabilecek iyi kadroları var.”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın aday olamayacağına dair hukuki itirazlar olduğunun anımsatılmasına karşın şu değerlendirmede bulundu:

“YSK'nın Erdoğan'ın adaylığını reddeceğini düşünmüyorum. Tam tersine, ‘Hikmet buyurdunuz, zaten adaysınız, bana sormaya gerek bile yoktur' diyecektir. Çünkü aynı zarfa konan 4 tane pusuladan 3'ünü meşru, 1'ini gayrimeşru gören bir anlayışın, Erdoğan'a karşı çıkacağını hiç sanmıyorum. Erdoğan ister 5 sefer, ister 50 sefer aday olabilir ama artık o da, ekibi de biliyor ki gidecekler.”

Ülkemizde gerilim konusunda büyük endişeler duyduğunu, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın gerilim doruk noktasına çıkardıktan sonra seçime gitmek istediğini, böylece geniş kitlelerin var olan yönetim etrafında konuşlanmasını sağlayacağını iddia eden Kılıçdaroğlu şöyle uyardı:

“Biz ise eğer mantıklı davranırsak, bu gerilimden olabildiğince uzak durmamız lazım. Ben bütün milletvekili arkadaşlarıma, il başkanlarına sakin olmalarını, sokağa inmemelerini söylüyorum. Benim gördüğüm kadarıyla ittifakı oluşturan diğer partilerin liderleri de istemiyor. Bunu kendi aramızda da ifade ediyoruz. Gerilimden kaçınmak lazım. Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır.

Çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlayabiliriz, onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim eğer iş belli grupların ellerine silah alıp, belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse, bir gerilim olmaz. Bütün tahriklere rağmen bir gerilim olmaz. Umarım öyle bir tablo da Türkiye'de yaşanmaz. Siyasi cinayetler... Böyle kaygılarım var. Erdoğan'ın bizzat kendi ifadeleridir. ‘Dur bakalım daha başınıza neler gelecek' dedi.

“Çok tehlikeli bir cümle, açıkça tehdit ediyor, Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir”

Bunu sıradan bir insan söylemiyor. Yani ben söylesem diyecekler muhalefet söyledi. Bir başka siyasi parti söylese, deriz ki o siyasi parti. Bir sivil toplum örgütü onu da der ama ülkeyi yöneten ve devletin bütün güçleri elinde olan bir insan bunu söylüyorsa, çok tehlikeli bir cümle. Yani ben önümüzdeki süreçte ‘Durun bakalım, daha ben başınıza neler getireceğim, daha siz işin, yolun başındasınız' diyor. Açıkça tehdit ediyor. Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir. İşin Türkçesi bu. Gitmemek için her yolu deneyecektir. Çünkü iktidardan gitmenin kendisi için maliyetinin ne kadar ağır olduğunu görüyor.”

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER