Kulis: AKP, Erdoğan Sonrası İçin İsimleri Belirledi

AKP'de seçimlerin 2023'te olacağına dair söylemler sürerken muhalefet erken seçim talebinde ısrarını devam ettiriyor. AKP'de yaşanan hareketlilikle beraber Erdoğan sonrası için isimlerin de olduğu bir liste ortaya çıktı.

Kulis: AKP, Erdoğan Sonrası İçin İsimleri Belirledi

Euronews’in AKP kaynaklarıyla yaptığı görüşmeden aktardığına göre, parti içinde birbirinden farklı güç dengeleri var. Habere göre, AKP kendisini 2023 seçimlerine taşıyacak kadrolarını da hazırladı; parti içindeki en güçlü çizginin temsilcisi olarak da Binali Yıldırım öne çıkıyor.


Kaynaklara göre, parti içindeki ikinci büyük güç dengesini Numan Kurtulmuş-Abdülhamit Gül çizgisi oluşturuyor.


Aynı kaynaklara göre AKP içinde son dönemde dikkati çeken ve parti içindeki üçüncü güç dengesi haline gelen isim Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir. Genç yaşına rağmen partinin en önemli koltuklarından birinde bulunan Kandemir’in etkili olmasının sebeplerinden biri olarak partinin bütün teşkilatlarından sorumlu olması gösteriliyor.


Parti içinde bu üç güç dengesinin dışında yer alan ama son dönemde etkinliği artan bir diğer isim de eski İçişleri Bakanı Efkan Ala. AKP'nin son kongresinde yeniden görev alan Ala’nın yeni bir çözüm sürecinin başlaması durumunda daha da kilit bir hale geleceği konuşuluyor.


Diğer taraftan kaynaklara göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamu yönetimi bürokrasisinde güçlü olmasına rağmen parti içindeki dengelerde bir aktör haline gelemiyor.

Kaynak: Euronews
 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 13:56

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER