Kulislere Göre: Gül Kaybetti, Soylu Kazandı

AKP kulislerinde, Bahçeli’nin açıklamalarının ardından Soylu ile Erdoğan’ın “arasının düzeldiği” konuşuluyor.

Kulislere Göre: Gül Kaybetti, Soylu Kazandı

15 Temmuz darbe girişimden sonra uygulanmaya başlayan OHAL’in ardından üç yıl süreyle yaşama geçirilen ve 31 Temmuz’da süresi dolacak olan yasal düzenleme AKP’yi “ikiye böldü.” Düzenleme ile alakalı teklif, dün TBMM’ye sunulurken, teklifin daha önce AKP MYK’de de tartışmalara sebep olduğu belirtiliyor.

Kabinede Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, “düzenlemenin uzatılmamasını” istediği, görüşünü de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğine dikkat çekilirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise Gül’e karşı “düzenlemenin terörle mücadele için önemli olduğu” gerekçesiyle, Erdoğan ile görüşerek, “hamle yaptığına” vurgulanıyor. AKP’de şimdi OHAL sonrası yasal düzenlemelerin üç yıl süreyle bir kez daha uzatılmasına yönelik tartışmada “Soylu ve ekibinin kazandığı” değerlendirmeleri yapılıyor.

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili iddiaları sonrasında, AKP içinde “Soylu’ya yönelik istifa sesleri”  yükselirken, “Soylu yalnız kaldı” yorumları yapılmıştı. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salı günkü partisinin grup toplantısında “Kim demiş Soylu yalnız diye” çıkışında bulunarak “AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesaj göndermişti.”

SOYLU'NUN İSTEDİĞİ MADDELERİ İÇERİYOR

Bahçeli’nin açıklaması sonrasında Soylu ile Erdoğan’ın da “arasının düzeldiğine” dikkat çekiliyor. AKP’de, dün itibarıyla TBMM’ye sunulan OHAL sonrası yasal düzenlemeleri öngören teklifin de Soylu’nun istediği maddeler içerdiği belirtilyor.

AKP içindeki bir grubun, “2023 seçimlerine az bir süre kala OHAL sonrası düzenlemelerin 31 Temmuz sonrasında da üç yıl süreyle uzatılacak olmasının, iktidara “bir yarar sağlamayacağı” görüşünü savunduğu dillendirilirken, bu ekip içinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de olduğu belirtiliyor. Bakan Gül’ün, “AKP iktidarının bir yanda yargı alanında reform olarak nitelendirilen atılımları yaparken diğer yanda OHAL sonrası yasal düzenlemeyi uzatmak istemesinin bir çelişki olacağı” görüşüne sahip olduğu dile getiriliyor. Gül’ün, bu görüşünü  Erdoğan ile paylaştığı, buna karşılık Soylu’nun, “söz konusu düzenlemenin terörle mücadele için hayati önemde olduğundan” hareketle, “Gül ve ekibine karşı çıktığı” belirtiliyor.

Teklifin Meclis’e sunulmasıyla birlikte de AKP içinde “Soylu ve ekibi kazandı” değerlendirmeleri yapılıyor. Cumhur İttifakı paydaşı MHP’nin, kırmızı çizgisinin “terörle mücadele” olduğuna dikkat çekilirken Soylu’nun da bu sebeple “en büyük desteği MHP’de bulduğu” konuşuluyor.

Kaynak: Sözcü

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zahit Günay
Zahit Günay - 2 hafta Önce

Akp bu kadar #eyt li insanın vebalini nasıl ödeyecek. Dahası mhp eyt ye verdiği sözü nasılda unuttu 05392789283

SIRADAKİ HABER