Murat Yetkin: AKP ve MHP Seçime Ayrı Girebilir

Gazeteci Murat Yetkin, "Ankara’da siyaset kulisinde AKP ve MHP’nin önümüzdeki TBMM seçimlerine ayrı ayrı girmesi konuşuluyor" şeklinde yazdı.

Murat Yetkin: AKP ve MHP Seçime Ayrı Girebilir

Konuşulanlara göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP kendi adayını çıkarmayarak yine AKP adayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı destekleyecek. YetkinReport’a konuşan siyasi kaynaklar Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürmek konusunda anlaştıkları beyanlarının altındaki etkenlerden birinin de bu olduğunu belirtti" ifadelerini kaleme aldı.

Yetkin, "Bu senaryo MHP açısından Meclis’teki varlığını kanıtlama anlamını taşıyor. Bahçeli, barajın yüzde 7’ye düşürülmesi düşüncesinin MHP’nin yüzde 10 oy desteğinden emin olmamasına bağlanmasına karşı çıkmıştı. Ancak yüzde 7 barajının MHP’nin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacağı da görülüyor. Tabii bu durum sadece MHP değil, HDP ve İyi Parti gibi yüzde 10 barajı civarındaki partileri de rahatlatacak, Meclis’in çok partili kurulmasına imkân verecek. Milletvekili seçimlerine ayrı ayrı girme senaryosu AK Parti’nin de işine geliyor. Bu hesapları üç başlık altında toplamak mümkün. Millet İttifakını İyi Parti üzerinden dağıtmak, Kürt seçmenin oylarını çekmek ve yüzde 7’ye yakın duramayan partilerin seçmenini kendisine çekmek" yorumunda bulundu.

Kaynak: YetkinPort

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 17:23

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATAN EVLADI
VATAN EVLADI - 3 hafta Önce

Kaynak .. neyse

SIRADAKİ HABER