MÜRSEL ALBAN: "MUĞLA'DA JES İÇİN 138 BAŞVURUNUN 126'SINA ARAMA RUHSATI VERİLDİ"

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’da son 5 yılda 138 JES için ‘arama ruhsatı’ başvurusu yapıldığını, başvurulardan 126’sına arama ruhsatı verildiğini söyledi.

MÜRSEL ALBAN: "MUĞLA'DA JES İÇİN 138 BAŞVURUNUN 126'SINA ARAMA RUHSATI VERİLDİ"

Alban yaptığı açıklamada, "Özellikle Ege Bölgesi’nde bulunan kentler son yıllarda Jeotermal Enerji Santrali’yle mücadele ediyor. Aydın ve Manisa’nın ardından Muğla’ya da çok sayıda şirketin JES kaynak arama başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Muğla’da 1 Ocak 2015-24 Ağustos 2020 tarihleri arasında 138 adet ‘arama ruhsatı’ başvurusu yapılırken, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından bu başvurulardan 126 projeye arama ruhsatı verildi" dedi.

"MUĞLA VALİLİĞİ 69 BAŞVURUYU ONAYLADI"

Alban, Muğla Valiliği tarafından 138 arama ruhsat başvurusunun 69 adedinin kabul edildiğini, 12 projeye onay verilmediğini ve projenin süresi içinde işlem yapılmadığı gerekçesiyle 45 ruhsatın iptal edildiğini belirterek, "Özellikle turizm bölgelerine yakın noktalara son 5 yıl içinde 138 adet jeotermal kaynak arama başvurusunun yapılmış olması bu iddiamızı güçlendiriyor. Biz jeotermal enerjiye değil, jeotermal enerji adı altında doğamızın, toprağımızın, yeşilimizin talan edilmesine, yandaş enerji şirketlerine peşkeş çekilmesine karşıyız. Her zaman söylediğimiz gibi, Muğla’yı AKP’ye ve onun yandaşlarına talan ettirmeyeceğiz. Yağmaya geçit vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


Kaynak: Altar Zeyhan

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7