Nagehan Alçı: CHP Kapatılabilir, İleri Gelenleri de Tutuklanabilir

Gazeteci Nagehan Alçı, meslektaşı Mehmet Barlas'ın "Bir bakarsınız CHP kapatılmış ve seçime girmesi yasaklanmış olabilir" sözleriyle başlayan tartışmalara yönelik bir yazı kaleme aldı.

Nagehan Alçı: CHP Kapatılabilir, İleri Gelenleri de Tutuklanabilir

Alçı, "Maalesef eğer bugünkü rejim kafaya koyarsa CHP’yi PKK ile işbirliği gibi bir gerekçe göstererek kapatır ve ulusalcı olmayan CHP ileri gelenlerini de tutuklayabilir" ifadesini kullandı.


"CHP'Yİ KAPATABİLECEK GÜCE SAHİP Mİ?"


Alçı'nın 'Mevcut rejim isterse CHP’yi kapatabilecek güce sahip mi?' başlıklı yazısında geçen ifadeler şu şekilde:


"İçinde yaşadığımız mevcut rejim isterse ve karar verirse CHP’yi kapatabilir mi?
Kapatırsa toplumdan ne tepki gelir? Mesela isyan çıkabilir mi, ayaklanma çıkabilir mi? Mesela milyonlarca kişi toplanıp yürüyüş yapabilir mi?
Mevcut rejim CHP’yi kapatır ve CHP yöneticilerini de tutuklarsa Türkiye otoriter safhasını aşıp çok açıkça totaliter bir rejim haline gelir. Ülkemiz için felaket olur.
Fakat birinci sorunun cevabı şu: Maalesef eğer bugünkü rejim kafaya koyarsa CHP’yi PKK ile işbirliği gibi bir gerekçe göstererek kapatır ve ulusalcı olmayan CHP ileri gelenlerini de tutuklayabilir.
Mevcut rejimde bu güç potansiyeli var.
Ulusalcı CHP’liler tutuklanmaz çünkü onlar rejim tarafından son tahlilde müttefik olarak görülüyorlar.
Eğer bir CHP yöneticisi “Buna güçleri yetmez, hadi gelin görelim” derse üzülerek söylemeliyim ki bu sadece hamaset edebiyatı olur. CHP teşkilatları elbette protesto edecektir ama bu protesto rahatlıkla bertaraf edilebilir.
Unutmayalım, şu anki rejim 2017’den 5 kat daha bütünleşik ve organize. Ama 2017 Adalet Yürüyüşü bile henüz embriyonik düzeydeki mevcut rejimi fazla sarsamamıştı. O rejim daha da güçlenerek bugünlere geldi.
İkinci sorunun cevabına gelirsek… Yani böyle bir olasılık karşısında CHP’yi kapatabilecek rejimi sarsacak bir toplumsal hareket olur mu?
Bana göre yüzde 1 bile ihtimal olmadığını söylemek zorundayım."

Kaynak: HaberTurk
 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 13:59

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER