Sadettin Tantan: 'Siyasi Cinayetler' İddiaları İktidar Kaynaklı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Siyasi cinayetler olabileceği”ne dair açıklamasının yanı sıra İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da benzer duyumların kendilerine de ulaştığını belirtti.  Bu iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı re’sen soruşturma başlattı. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, muhalefet milletvekillerinin halkla iç içe olmaması, suikasta uğramaktan korkmaları için, bu iddiaların iktidar kaynaklı yayıldığını iddia etti.

Sadettin Tantan: 'Siyasi Cinayetler' İddiaları İktidar Kaynaklı

Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e açıklamada bulunan Tantan, “Siyasi cinayetler” söylemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:


“Hangi makamda olursa olsun, o kişinin makamını kaybetmemek, iktidarda olan siyasilerin de iktidarını kaybetmemek için makama, iktidara talip olanları tasfiye etmek adına çalışma yapıldığı algısı yaratılır. Korku, panik ortamının yaratılmasıyla kendilerinin halk tarafından kabullenmesi sağlanır ve o iktidara gelmelerini engelleyebilirler. Yani söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Planlı, programlı olarak yapılır. Burada yerli ve yabancı işbirliği içinde olan aktörlerin de payı olabilir.”


Muhalefet milletvekillerinin ve diğer siyasetçilerin çekinmeden, korkmadan halkla iç içe olmaları gerektiğini aktaran Tantan, “Ayrıca kamu görevlilerine de moral versinler. Devlet içinde görev yapan dürüst çok sayıda kamu görevlisi var. Muhalefet, devlet kurumlarına sahip çıkarsa, oradaki vatanperver insanlar da kanunsuz emirleri artık dinlemeyecek ve yasadışı istekleri yerine getirmeyecektir” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefet partilerine, “İktidara talip olmamaları” yönündeki çağrısını, Tantan şu şekilde değerlendirdi:


“AKP içinde de iktidar savaşı var. Muhalefete, ‘İktidara talip olmayın' derken parti içinde de, ‘Benden kopmayın' mesajı veriyor. Aynı şekilde iş dünyasına da, kendisinin elinden iktidarı kimse alamayacağını, bu nedenle yanından ayrılmamalarını istiyor.”
 

Kaynak: İHA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATAN EVLADI
VATAN EVLADI - 5 gün Önce

Yav hehe lan kılıç dar soyluyo suçlu yine başkası siz kafayı yemissiniz

SIRADAKİ HABER