Sedat Peker'den Duruşma Öncesi Osman Kavala Belgesi

Gazeteci Erk Acarer, Sedat Peker'le olan son görüşmesini paylaşarak, bugünlü duruşma öncesi tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ile alakalı Peker'in iddialarını paylaştı. Peker'in 1486 gündür tutuklu olan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Kavala'yla ilgili paylaşım yapacağını söylemesinden sonra internet erişiminin kesildiğini aktaran Acarer, "Yarın kritik bir duruşma olduğu için ve kendisinin bu bilgiyi aktarma şansının bulunamadığını düşündüğüm için bu bilgi ve konuşulanları kamuoyuna aktarmayı uygun buluyorum" ifadelerini kullandı. Peker, Türkiye'nin savunma sanayisinde geride olduğu yıllar Kavala'nın savaş uçakları yazılımı yaptığını kaydederek; "Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı" görüşünü paylaştı.

Sedat Peker'den Duruşma Öncesi Osman Kavala Belgesi

Torba davaya dönüştürülen Gezi davasının bugün yapılacak duruşması öncesinde, 1486 gündür tutuklu bulunan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’yla ilgili Acarer'in Peker'in görüşlerine ilişkin paylaşımları ve belge şu şekilde:


"1-Kamuoyuna… Sedat Peker’in bulunduğu mekan ve kullandığı eve artık internet erişimi yok. 2 gün önce kendisi tarafıma önemli bir meseleyi aktarmış ve bu konuda paylaşım yapacağını söylemişti.
2-Yarın kritik bir duruşma olduğu için ve kendisinin bu bilgiyi aktarma şansının bulunamadığını düşündüğüm için bu bilgi ve konuşulanları kamuoyuna aktarmayı uygun buluyorum.
3-Aktardığı konu Osman Kavala’ydı. Geçmişte yaşanan bir rahatsızlığı dile getirdi. Türkiye’nin silah savunma sanayinde çok geri olduğu yıllar olduğunu söylemişti. Yıl 1998. Ancak o zaman Kavala’nın savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firması vardı.
4-Kavala bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye ‘çok önemli’ bir kişi girdi: Korkut Eken! Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi!
5-Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı. 
6-Kavala Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı. Sedat Peker bana yaptığımız ikili görüşmede özet olarak şunları ifade etmişti: “Bunun şahidi olarak, bu paylaşımı dava öncesi yapmak boynumun borcudur.”
7-Şöyle devam etti: “Kendini, dindar, milliyetçi ve milli diye tanıtan iş adamları, 3 milyon dolarlık malzemeyi 50 milyon dolara, Savunma Sanayi Başkanlığına sattılar. Casus Kavala mı? Akıl ermiyor!”
8-Sedat Peker, bu aracılıktan tek kuruş almadığını da belirtirken, tüm meblağ olan 200 bin Doları Korkut Eken’in aldığını da işaret etti! Zaten ifadesi de bu yöndeydi!
9-İşte bir yanda mukaddesatçı yerli-milli iş insanları. Diğer yerde ajanlıkla suçladığınız, mesnetsiz Gezi suçlamalarının göbeğine koyduğunuz Osman Kavala! Yazık ettiğiniz yaşamlar… Belge ve arşiv erktedir:"


Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 10:51

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER