Siyasi Partiler ve Seçim Yasası Düzenlemesi

AKP ve MHP'nin üzerinde ayrı ayrı çalıştığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'yla alakalı olarak yapılacak düzenlemeyle Hâkimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) verilecek yetkiyle ildeki en kıdemli üç hâkim arasından birinin il seçim kurulu başkanı olarak görevlendirmesi formülü üzerinde durulduğu aktarıldı. Bunun yanı sıra, HSK'ca ataması yapılacak bu başkanlar belirli kriterlere göre atanacak.

Siyasi Partiler ve Seçim Yasası Düzenlemesi

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre; Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'yla alakalı yapılacak düzenlemelerin bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda da ele alınması bekleniyor. Taslak metin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarından sonra son şeklini alacak. Daha sonra Siyasi Partiler ve Seçim yasasıyla ilgili MHP ile görüşmelerin başlayacağı aktarıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme ilişkin de değerlendirmeler yapacağı MYK toplantısında, Mali ve İdari İşler Başkanlığı ile AR-GE ve Eğitim Başkanlığı birer sunum yapılacak..

Yine, taslakta, AKP ve MHP'nin uzlaştığı kritik maddeler de bulunuyor. Buna göre, seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi konusunda uzlaşıldı. Yine, siyasi partilerin Hazine yardımından yararlanmaları için yüzde 3 oy alma zorunluluğu yeni düzenlemede de korunuyor. Ayrıca, siyasi partilerin hülle yoluyla milletvekili transferlerini önlemek için bir partinin seçime girmesi şartları arasında yer alan "Meclis'te grubu bulunma" şartı kaldırılıyor. Tartışılan dar ve daraltılmış bölge seçim sistemi de yeni düzenlemede yer almayacak.

Kaynak: TürkiyeGazetesi

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER