İstanbul’da 21 yaşındaki Burak Aktaş, işe girmek için sağlık raporu almak istediğinde hayatının en büyük sürpriziyle karşılaştı. Sol göğüs boşluğunda portakal büyüklüğünde bir kitle olduğunu öğrenen genç adam, kısa sürede karpuz boyutuna ulaşan dev tümörden kurtulmak için ameliyat masasına yattı.

YOĞUN BAKIMDA" KALBİ AÇIK"  24 SAAT YOĞUN BAKIMDA" KALBİ AÇIK" 24 SAAT

TÜMÖRÜN ADI: İMMATÜR TERATOM

Aktaş’ın sol göğüs boşluğundaki kitle, akciğer kaynaklı olmayan, henüz cenin aşamasında eşey hücrelerinin farklılaşmasıyla gelişen bir tür tümör olan “immatür teratom” olarak tanımlandı. Kemoterapiye rağmen büyümeye devam eden tümör, 2 ay içinde 10 katına çıkarak 6.5 kilo ağırlığa ulaştı.

KALBİ 12 CM SAĞA KAYDI

Tümörün büyümesi, Aktaş’ın hayati organlarına ciddi zararlar verdi. Sol akciğerinin yüzde seksenini ezerek kağıt gibi yapan tümör, kalbini de göğüs duvarında 12 santim sağa kaydırdı. Hem kalbe hem beyne giden ana damarlara baskı yapan tümör, Aktaş’ın vücuduna yeterince kan gitmesini engelledi.

BAŞARILI OPERASYONLA KURTULDU

Aktaş, doktorların birlikte girdiği başarılı bir operasyonla dev tümörden kurtuldu. Operasyon sırasında kalbi normal yerine çekilen Aktaş’ın sol akciğerinin üst lobu alındı, ezilen alt lobu ise anestezi ekipleri tarafından pozitif basınçla yeniden şişirildi. Doktorlar, tümörün teratom türlerinden biri olduğunu ve embriyonik hücrelerden kaynaklandığını belirtti.

Kaynak: iha