Tokyo Olimpiyat Oyunları'ndan Üzücü Haber!

Milli takımın, 2012 dönemine ait ceza sebebi ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda, halterdeki kotası 3'ten 2'ye düşürüldü. Buna göre, form durumu göz önünde bulundurulan Ferdi Hardal, olimpiyat kadrosundan çıkarıldı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları'ndan Üzücü Haber!

2012 yılından itibaren halterde başlayan doping fırtınasının esintisi devam ediyor. 2012 yılından bugüne kadar toplamda 15 doping vakası yaşanan Türkiye Halter Federasyonu’nda sular durulmuyor.

DHA’nın servis ettiği habere göre; Avrupa Halter Federasyonu (EWF) Başkanlığına seçilen Hasan Akkuş’un, dopingle mücadeleyi sekteye uğratıp, belge saklamak ve gerçeklerin ortaya çıkmasına engel olmak suçlamasıyla görevinden ayrılması istenmişti.

Hasan Akkuş, “Türkiye zarar görmesin diye bir süreliğine istifa ettim” açıklaması yapmıştı. Ancak son dönemlerde eski sporculardan ikisinin de biyolojik pasaportlarında problem çıkmasının ardından sayı 15’in üzerine çıkınca Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Türkiye Halter Federasyonu’na resmi bir yazı göndererek erkek sporculardan birinin kotasının geri alındığını bildirdi. Federasyon bu gelişme üzerine daha formda olan Muhammed Furkan Özbek’in yerine, Ferdi Hardal’ı milli takım kadrosundan çıkardığını IOC’ye bildirdi. Böylece Türkiye’nin halterde kotası erkeklerde 1, kadınlarda 1 oldu.

Kaynak: Sözcü

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER