Avrupa Birliği'nden WhatsApp'a Rekor Ceza

AB veri yasaları kapsamında İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), veri kurallarının ihlali sebebi ile WhatsApp'ı 225 milyon Euro para cezasına çarptırdı.

Avrupa Birliği'nden WhatsApp'a Rekor Ceza

WhatsApp, DPC tarafından verilen en yüksek, AB veri yasaları kapsamında bir kuruluşa verilen en yüksek ikinci cezayı almış oldu.

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, veri ihlalleri sebebi ile rekor cezaya çarptırıldı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), WhatsApp'a kişisel bilgilerin korunmasında şeffaf olmaması sebebi ile 225 milyon Avro para cezası kesti.

WhatsApp'a ayrıca yeni düzenlemeler yapması konusunda uyarı yapan DPC, şirketin 2018'de AB tarafından kabul edilen şeffaflık kurallarına uymadığını aktararak, "Buna, WhatsApp ve diğer Facebook şirketleri arasındaki bilgilerin alışverişi de dahil" ifadesini kullandı.

Bölgesel merkezi İrlanda'nın Dublin şehrinde bulunan Facebook'tan yapılan açıklamada ise, cezanın uygun bulunmadığı ve temyize gidileceği belirtildi.

DPC soruşturmayı, AB tarafından veri korumayla ilgili yeni kuralların yürürlüğe girmesinin ardından, üç yıl önce başlatmıştı.

Ceza, DPC tarafından bir kuruluşa verilen en yüksek, AB veri yasaları kapsamında ise en yüksek ikinci ceza olarak kayıtlara geçti. En büyüğü ise 30 Temmuz'da Amazon'a verilen 746 milyon Euro'luk ceza olmuştu.

Kaynak:Sözcü

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER