15 YILLIK AHIR TİYATRO ATÖLYESİ OLDU

Ünlü tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Tilbe Saran, Muğla’da 15 yıldır kullanılmayan ahırı tiyatro atölyesine dönüştürdü

15 YILLIK AHIR TİYATRO ATÖLYESİ OLDU

Ünlü tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Tilbe Saran, Muğla'nın Ula ilçesinin Portakallık Mahallesi’nde 15 yıldır kullanılmayan ahırı restore ettirip bir grup kadın girişimciyle birlikte bir tiyatro atölyesine dönüştürdü. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen ’Portakallık Tiyatro Atölyesi’nde, eğitim ’forum tiyatro’ ile başladı. 

Saran, kurduğu atölyeye ‘Portakallık Tiyatro Atölyesi´ adını verdi. Atölye, ’forum tiyatro’ eğitimi ile faaliyete başladı. Söz konusu tiyatro türü izleyicinin aynı zamanda oyuncu da olduğu tiyatro türüdür ve atölyede bu eğitimi Christoph Leucht veriyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinden ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplam 20 kişinin katıldığı ’Forum Tiyatro’ eğitiminin sona ermesinin ardından sanatçılar bir oyun sahneleyecek. Portakallık Tiyatro Atölyesi’nde çözüm bekleyen sosyal sorunlara ilişkin belediye hizmetlerinin yerel halkın gönüllü katılımı ile geliştirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul’un kargaşalı hayatı ve şehrin keşmekeşinden bunaldığını kaydeden Saran, "İstanbul’dan ayrılıp Muğla’ya taşınan bir arkadaşımın tavsiyesi ile Portakallık Köyü’ndeki bu yeri buldum. Mimar arkadaşımla bakmaya geldiğimde, ilk anda kendimi buraya ait hissettim. Buraya geldiğimizde kapı kapalıydı. Yan düşmüş bir kapı, 15 yıl kimsesiz kalmış bir yerdi. Öncelikle şu an stüdyo olan yeri gördük. Ahır olarak kullanılmış ancak çökmüş haldeydi. Artık taşıyıcıları da çökmüş, sadece taş duvarlar kalmıştı. Burası çok hoşumuza gitti ve burada çok güzel bir tiyatro atölyesi kurulabileceği fikri belirdi. Aslında burası için bir ’kadın girişimi’ diyebiliriz. Çünkü burayı gösteren bir kadın, Projeye de biz 3 kadın olarak başladık. Forum Tiyatro, bizim ilk etkinliğimiz, bu da gene bir kadın aracılığıyla başlamış oldu." diye konuştu.

Ayrıca Saran, "Sanatın gücüne inanan Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başlattığımız bu proje, inşallah diğer belediyelere de öncülük eder. Bunun iyi örneklerinin çoğaldığını hep birlikte görürüz inşallah. Çünkü yerel yönetimler, insanın temel ihtiyaçlarının ilk karşılandığı kamusal alandır. Dolayısıyla çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, genel toplumsal cinsiyet sorunları, eğitim problemleri gibi sorunlu olan yerlerde sorunu olduğu gibi bırakmak değil çok farklı açılardan okunabilir açıklanabilir incelenebilir olmasını sağlamak, buna çözüm getirmesi beklenen yönetimlerin eline çok büyük bir fırsat sunmuş oluyor." açıklamasında bulunurken "Bu teknik yerel yönetimlerce kullanıldığında ve çoğaldığında en azından sorunun ne olduğunu ve nerelerden kaynaklandığını ve çözümünün bizzat muhatabı tarafından bulunmasına olanak sağlamış olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 11:34

Burcu Keskin


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1