"20'li Yaşlar" Akımı İçin Önemli Uyarı: Yüz İfadeleriniz Kopyalanabilir

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, son zamanlarda sosyal medya üzerinde popüler olan "20'li yaşlar" ve benzeri akımlara yönelik dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Yüz ifadelerinin kopyalanabileceğine vurgu yapan Bakan Yardımcısı Sayan, "Kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız" ifadelerini kullandı.

"20'li Yaşlar" Akımı İçin Önemli Uyarı: Yüz İfadeleriniz Kopyalanabilir

Son günlerde sosyal medya platformlarında popüler olan "20'li yaşlar" akımında kullanıcılar o yaşlardaki fotoğraflarını paylaştı. Oldukça sevilen bu akıma, kısa sürede binlerce kişi dahil oldu.

YÜZ VERİLERİNİ KOPYALIYOR

Bu gelişmeler üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "20'li yaşlar challenge" ve benzeri akımların son günlerde popüler olduğuna dikkati çekerek, kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalayan bu gibi akımların, görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını bildirdi. Mümkün olduğunca dikkatli davranılması gerektiğini vurgulayan Sayan, yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan birinin de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak olduğuna işaret etti.

"HASSAS DAVRANMALIYIZ"

Sayan, kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulduğu uyarısında bulunarak şunları kaydetti:

"Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda, nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir karakutu. Kişisel verilerimiz, bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız."

 20'li yaşlar akımı için önemli uyarı: Yüz ifadeleriniz kopyalanabilirKaynak: AA

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7