3D Yazıcıdan Kırmızı Etin Muadilini Ürettiler

Teknoloji ve gastronomiyi buluşturan Redefine Meat adlı şirket, üç boyutlu yazıcıdan bitki bazlı dana ve kuzu eti muadili üretmeyi başardı.

3D Yazıcıdan Kırmızı Etin Muadilini Ürettiler

İsrail merkezli Redefine Meat isimli şirket üç boyutlu yazıcıdan dana ve kuzu etine benzeyen bitki bazlı ürünler ürettiklerini açıkladı.

Şirket Michelin yıldızlı restoranların menülerine de girdiklerini belirtirken, kıyma, sosis, burger köftesi ve hatta kuzu kebabı gibi ürünlerin de üretildiğini açıkladı. Ürünlerin Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda ve İsrail’de satışa çıktığı ve Avrupa genelinde daha farklı ülkelerde de yayılmayı planladıklarını belirtti.

Şirketin CEO’su Eschchar Ben-Shitrit, “Son haftalarda COP26 İklim Zirvesi’nde ormanların yok edilmesine karşı bir duruş oluştu. Bu sorunun en önemli sebebi kırmızı et tüketiminin artması” ifadesini kullandı.

3 Michelin yıldızını en genç alan şeflerden biri olan Marco Pierre White, “Redefine Meat’i yediğimde aklım yerinden çıktı. İnsanlar daha az et yemeli ama açıkçası bugüne kadar bitki bazlı et ürünleri kalite ve çeşitlilik açısından kötüydü” dedi.

Parça et üretmeyi başaran şirket, böylece ürünlerinin dana etine en çok benzeyen tür olduğunu söyledi.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2021, 13:19

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER