Adalet Bakanı Gül'den Ömür Boyu Nafaka Açıklaması!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; "Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet."

Adalet Bakanı Gül'den Ömür Boyu Nafaka Açıklaması!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Nafakayla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bizlere de iletilen bir konu. Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet. Eğer hali vakti yerindeyse kadın da ödüyor. Kadın, erkek diye de bakmamak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, öneriler de getirildi. Birçok alternatif olabilir" dedi.

Adalet Bakanı Gül, Ankara Hakimevi'nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek 2019 yılını değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularıır yanıtladı.

"Ömür Boyu Nafaka Hususu Bir Taraf için Gerçekten Eziyet"

Süresiz nafakaya ilişkin soru üzerine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Nafakayla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bizlere de iletilen bir konu. Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet. Eğer hali vakti yerindeyse kadın da ödüyor. Kadın, erkek diye de bakmamak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, öneriler de getirildi. Birçok alternatif olabilir. Ülkelere baktığımızda belli süreleri olanlar var. Hakimin takdirine bırakılan yerler de var. Hakim tarafların durumuna göre kendi karar verebiliyor. Bunların hangisi mümkün, ne şekilde olabilir, bu Meclisin takdirinde olacak bir konu. Ama bunu çözerken aldığı 300-400 lirayla hayatını sürdüren kadının nafakasının elinden alınması da ayrıca yeni bir mağduriyet oluşturabilir. Dolayısıyla bu adımı atarken yeni mağduriyetler oluşmasına izin verilmemesi gerekir" diye konuştu.

Wikipedia'nın ne zaman açılacağı sorusu üzerine Gül, Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia kararının gerekçesinin henüz yayınlanmadığını belirterek, "Elbette Anayasa Mahkemesi'nin kararı bağlayıcıdır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı elbette hem idare, hem mahkeme tüm ilgilileri bağlayan bir süreçtir. O uygulanacak bir konudur" ifadelerini kullandı.

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7