Af Yasası 2020'de Meclis'te

Af Yasası teklifinin yılbaşından sonra Meclis Başkanlığı'na götürülmesi ve 2020 yılının ilk aylarında yasalaşması planlanıyor.

Af Yasası 2020'de Meclis'te

Haftalardır tartışılan Af Yasası'nın ne zaman meclis gündemine geleceği netleşti. Kulislerden edinilen bilgilere göre, AK Parti, infaz indirimini içeren düzenlemeyi yeni yılda yani 2020 Ocak ayında meclis gündemine getirecek.

Adalet Bakanı Gül,TBMM Grup Toplantısı için geldiği mecliste yeni yargı paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül, yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını belirterek, "O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek." dedi.

AK Parti’nin hukukçu kurmayları ceza infaz yasası düzenlemesini görüşmek için toplandı. Çalışmada teklifin ayrıntıları belirlendi. Bu kapsamda bazı suçların infaz indirimi kapsamı dışında kalmasında mutabakata ulaşıldı..

AF DIŞINDA KALAN SUÇLAR?

Terör suçları, kadın ve çocuğa şiddet, cinsel istismar ve mükerrer suçlar. Yani, bir suçun aynı kişi tarafından birden fazla işlenmiş olması da bu kategoride sıralandı. AK Partili hukukçu kurmaylar uyuşturucu suçlarının da kapsam dışında kalması kararı aldı.

UYUŞTURUCU SUÇLARI

MHP’nin af teklifini sunarken uyuşturucuyla ilgili suçların infaz indirimi kapsamına alınması yönündeki düşüncesi, AK Partili kurmaylarla yeniden görüşüldü ve MHP'nin de uyuşturucu suçlarının af dışında kalmasına ilişkin görüşe iknaya yakın oldukları belirtildi.  AK Parti’nin üzerinde çalıştığı teklif metninde, AMATEM gibi bağımlılıkla mücadele merkezlerinin daha etkin rol oynaması ve bu suçlar için rehabilitasyona ağırlık veren bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ ARTIYOR

İnfaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik süresi de de artırılacak. Şu anda 2 yıl olan denetimli serbestliğin üst sınırının 3 yıla çekilmesi bekleniyor. Bir diğer görüş ise aldığı cezanın 5’te biri oranında denetimli serbestlik. Yani 20 yıl ceza alan biri için denetimli serbestlik süresinin 4 yıl olması.

İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3’te 2’den yüzde elli’ye indirilecek. Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak.

AK Parti çalışmasının tamamladıktan sonra teklif taslağını başta MHP olmak üzere tüm siyasi partilere götürecek ve uzlaşı arayacak. Teklifin yılbaşından sonra Meclis Başkanlığı'na verilmesi ve 2020 yılının ilk aylarında yasalaşması planlanıyor.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1