AKP'li Başkanla Tartışan Vali Görevinden Alındı

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile merkeze çekildi. Vali Yırık, AKP il başkanı ile ters düşmüştü.

AKP'li Başkanla Tartışan Vali Görevinden Alındı

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, merkeze çekildi. Yırık hakkındaki karar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de yayımlandı. Yırık; Mülkiye Başmüfettişliğine atanırken, Yırık'ın yerine İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ömer Toraman atandı" şeklinde duyruuldu.


Vali Yırık, AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ile ters düşmesiyle gündeme gelmişti. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; deprem felaketiyle sarsılan Elazığ'da gerçekleştirilen toplantıya AKP il başkanı ve milletvekilleri, kurum müdürleri katılırken toplantıya davet edilmeyen muhalefet duruma tepki göstermişti. Vali Yırık ise değerlendirme toplantısında bir davetin söz konusu olmadığını, toplantının yapılması için talimat verdiğini toplantıyı organize eden kişinin ise özel kalem müdürünün olduğunu savunmuştu.


Bu açıklama AKP'li il başkanı ile Vali arasında gerginliğe neden olmuştu. AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, "Vali Bey'in bizim toplantıya katılmamızdan haberinin olmama ihtimali yoktur. Devlet teamüllerini bilen herkes şunu iyi bilir ki: bir vali böyle bir açıklama yapmaz" demişti.
 

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER