AKP'li Efkan Ala'dan 'AB ile İlişkiler' Mesajı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, "Hem AB için hem Türkiye için yeniden ilişkileri hızlandırma vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Buradaki dostlarımız da bizimle hemfikirler. Bu konuda karşılıklı adımlar atılması gereğinin ortaya çıktığını düşünüyorlar" ifadesini kullandı.

AKP'li Efkan Ala'dan 'AB ile İlişkiler' Mesajı

Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Brüksel'de yer alan Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) temaslarından sonra açıklamalar yaptı. Covid-19 salgınından sonra TBMM'nin ve AP'nin faaliyetlerine başladığını anımsatan Ala, kendisinin de bu vesileyle AP'de temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e geldiğini dile getirdi.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden milletvekilleri ve AP'deki siyasi grupların başkanlarıyla iki gün boyunca görüşmeler yaptıklarını aktaran Ala, "Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin seyrini değerlendirdik. Hem biz Türkiye'nin vizyonunu, perspektifini ortaya koyduk ve paylaştık hem onların değerlendirmelerini aldık" dedi.

AB GÖRÜŞMLERİ OLUMLU DEĞERLENDİRDİ

Ala, bu tür görüşmelerin Türkiye-AB ilişkileri için önem arz ettiğini, gelecek dönemin seyri bakımından bu ilişkilerin önem taşıdığı kanaatinin pekiştiğini, AB tarafının da bu görüşmeleri olumlu şekilde değerlendirdiğini kaydetti.

Ala, Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirirken de son 10 yılın çok zor geçtiğini dile getirdi.

Brexit'in Avrupa'yı politik olarak zayıflattığını, salgının ekonomik etkilerinin hissedildiğini belirten Ala, "Biz bütün bunları dikkate alarak hem AB için hem Türkiye için yeniden bu ilişkileri hızlandırma vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Buradaki dostlarımız da bizimle hemfikirler. Bu konuda karşılıklı adımlar atılması gereğinin ortaya çıktığını düşünüyorlar" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 11:58

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER