Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Mülteciler' Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için komşu ülkeler olarak inisiyatif aldıklarını aktararak, "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var" ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Mülteciler' Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesinde basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, "Artık mültecilerin güvenli şekilde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var'' dedi.

Komşu ülkelerden Lübnan, Ürdün ve Irak'la da bir inisiyatif başlattıklarını dile getiren Çavuşoğlu, zorla iterek değil ülkesine dönen insanlar için okul, eğitim, sağlık, istihdam projelerini hayata geçirerek ilerlemek gerektiğini kaydetti.


Çavuşoğlu, iç savaş devam ettiği için Avrupa ülkelerinin bugüne kadar Suriye'nin yeniden inşasına karşı çıktığını belirterek, "Bu doğruydu, savaş devam ederken bir ülkenin yeniden inşası gerçekçi değildi" şeklinde konuştu.

Afganistan'daki durumun Suriye'den çok farklı olduğunu ve soruna uluslararası toplum olarak yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "İnsanları hemen göndermek doğru da değil, mümkün de değil. Biz yine de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var. Ama bu işe ırkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır" sözlerine yer verdi.
 

Kaynak: AA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER