Bakan Gül Açıkladı: Duruşmalar 30 Nisan'a Kadar Ertelendi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda alınan koronavirüs önlemleri kapsamında duruşmaların 30 Nisan'a kadar ertelendiğini açıkladı.

Bakan Gül Açıkladı: Duruşmalar 30 Nisan'a Kadar Ertelendi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda alınan koronavirüs önlemleri kapsamında duruşmaların 30 Nisan'a kadar ertelendiğini açıkladı. Öte yandan Adalet Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin süresini Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri kapsamında 28 Mart'ta iki hafta daha uzatmıştı.

Bakan Gül'ün açıklamasından satır başları:

"Bugünden itibaren cezaevlerinde görev yapan personel, belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyecek, izole edilen yerlerde kalacak. Avukat meslektaşlarımızın CMK ödemeleri, 6 Nisan itibarıyla tümüyle yapılmış olacak. Mağduriyeti, şikayeti olan vatandaşlarımız için adaletin kapısı kapatılmamıştır.

(Kovid-19'la bağlantılı) Başsavcılıklarca son iki haftada 58 ilde 459 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Salgın hastalık tehlikesinden dolayı ortaya çıkan sıra dışı süreci fırsata çevirmek isteyenlerin karşısında hukuk vardır."

ADALET BAKANLIĞI CEZAEVLERİNDEKİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ İKİ HAFTA DAHA UZATMIŞTI

Adalet Bakanlığı'nın 28 Mart'ta aldığı karar doğrultusunda, açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha ertelenmişti.

Ayrıca, birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesine ilişkin süreler de iki hafta daha uzatılmıştı.

Tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu durumlarda ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabileceği, avukatların zorunlu durumlarda maske ve eldiven takarak kapalı görüş gerçekleştirebileceği belirtilmişti.

BAKAN GÜL TEDBİRLERİ İLK KEZ 13 MART'TA AÇIKLAMIŞTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, söz konusu tedbirleri ilk kez 13 Mart'ta katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından kamuoyuna açıklamıştı.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1