Bartın’da Hastaneye Başvuran Öğrenci Sayısı 417’ye Yükseldi

Bartın’da  bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastaneye başvuran ilkokul ve ortaokul öğrencisi sayısı 417’ye çıktı. Önceki gün 72 öğrencinin hastaneye başvurduğu duyurdu. Bartın Valiliği tedavileri sonrası 400 çocuk taburcu edildiği su ile yemeklerden numune alındığı ve  adli soruşturma başlatıldığını açıkladı. Valilik açıklamasında “Şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bartın’da Hastaneye Başvuran Öğrenci Sayısı 417’ye Yükseldi

Bartın’da önceki gün 7-12 yaş grubundaki 417 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastanelere kaldırıldı. Tedavilerinin ardından 400 öğrenci, taburcu edildi. Amip nedeniyle öğrencilerin hastanelik olduğu belirtilirken, içilen su, suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyeceklerin yenilmesi sonucu rahatsızlığın oluştuğu ihtimali üzerinde duruldu. Su numuneleri alınırken, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Bartın Valiliği’nce konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “İlimize bağlı muhtelif köylerden Bartın Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil servisine bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile 7-12 yaş arası toplam 417 çocuk hasta müracaatı olmuştur. Bu hastaların acil serviste ayaktan takip ve tedavileri yapılmış olup 400 çocuk reçete ile taburcu edilmiştir. Halen 17’sinin gözlem ve tedavisine acil serviste devam edilmektedir. Çocuk servisinde bu nedenle yatan hastamız bulunmamaktadır” açıklaması yapıldı.

Öğrencilerin şikayetlerinin amip tanısıyla örtüştüğü belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bu şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir. Alınan su numunelerinin sonuçları 48 saat, yemek numunesinin sonuçları ise 10 gün içerisinde çıkacaktır. Valiliğimiz tarafından konunun her yönüyle ortaya konulabilmesi için araştırma başlatılmış, aynı zamanda Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturmanın başlatıldığı öğrenilmiştir.”

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 12:20

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER