Cezaevinde Yaşanan Hak İhlallerini Yazdı

İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Güven Usta cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdığı mektupla aktardı. Usta, cezaevinde pek çok kazanılmış haklarının gasp edildiğini aktararak aileleri tarafından kendilerine alınan iç çamaşırlarına “kantinde satıldığı” gerekçesiyle idare tarafından el konulduğunu kaleme aldı. Usta, “Kantindeki iç çamaşırları kalitesiz ve fahiş fiyattan satılıyor. Tutuklu ve hükümlülerin bir maddi geliri olmadığı bilindiği halde ailelerin çamaşır getirmesinin engellenmesi nasıl bir ahlak anlayışının sonucu olduğu açıktır. Üstelik kantinde satıldığı söylenen iç çamaşırlarından uygun beden bulunmadığı için ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Bir arkadaşımızın kendisine iç çamaşırlarına hapishane idaresinin el konulması üzerine yaptığı itirazı İzmir 1. İnfaz Hâkimliği tarafından reddedildi” ifadelerini kullandı.

Cezaevinde Yaşanan Hak İhlallerini Yazdı

Yaşadıkları hak gaspları ile alakalı Adalet Bakanlığı’na yazdıkları dilekçelere cezaevi savcısının yanıt verdiğini söyleyen Usta, “Savcının haklarımızın gasp edilmesinde hapishane idaresi ile ortak hareket ettiği anlaşılmaktadır. Kapüşonlu hırkayı, akord cihazını, elimizde fazla olan ilaçları, müzik aletlerini yasaklıyor. Direndiğimiz için bant, toplu iğne, çengelli iğne ve ayakkabı boyasını kantinde satılmasına rağmen bize vermeyerek suç işleniyor. El işi malzemeler kısıtlanıyor. Hapishane idaresi ‘ben neyi ne kadar istersem o kadar olur’ diyor. Hapishane idaresinin üretim yapmamızı engellemek istediği açıktır” dedi.


Suya dahi kota getirildiğini aktaran Usta, “Ancak miktarı devlet sırrı gibi bize söylenmiyor. Salgın koşullarında suya kota getirmek hastalıkların artmasına yol açar. Zaten sıcak su sürekli sorunlu, düzenli bir işleyişi yok. Böyle olmasına rağmen ona da kota konmuştur” şeklinde yazdı.

Kaynak: Cumhuriyet
 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 10:50

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER