Cezaevine Dönmek İstemeyen Mahkûmlardan Eylem!

Pandemi sebebi ile 15 Nisan 2020'de açık cezaevlerinden evlerine gönderilen mahkûmların 19 aylık salgın izni, 30 Kasım'da bitecek. Yeniden cezaevine gitmek istemeyen mahkûmlar ve aileleri, Bakırköy Meydanı'nda buluşarak eylem yaptı. Yeniden yargılanma talebinde bulunan mahkûmlar, eylemden sonra ellerindeki güvercinleri gökyüzüne bıraktı.

Cezaevine Dönmek İstemeyen Mahkûmlardan Eylem!

Türkiye'de, 15 Nisan 2020'de açık cezaevlerindeki mahkûmlar, Koronavirüs sebebi ile geçici olarak evlerine gönderilmişti. Pandemi süreci içerisinde 19 aydır serbest olan mahkûmların izni 9 defa uzatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinede alınan karar ile mahkûmların salgın izninin bir kere daha uzatılmaması kararlaştırıldı. Buna göre 30 Kasım'da bitecek salgın izni kapsamında, mahkûmlara cezaevlerine dönmeleri için tebligat gönderilecek. Cezaevine dönmeyen mahkûmlar ise firari sayılacak.

İşledikleri suç sonucunda aldıkları cezanın büyük kısmını tamamlayarak salgın iznine çıkan çok sayıda mahkûm ve yakınları, bugün saat 15.00'te Bakırköy Meydanı'nda toplandı. Valilik izni ile yapılan eylemde mahkumlar, cezaevine dönmek istemediklerini ifade ederek, yeniden yargılanma talebinde bulundular. Yapılan eylemin ardından mahkumlar, ellerindeki güvercinleri gökyüzüne bıraktılar.

Mahkumlar adına açıklama yapan Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, "Pandemiden dolayı TBMM'den AK Parti ve MHP'nin oylarıyla infaz yasası çıktı. Pandeminin cezaevindeki insanlara daha büyük risk olacağı için iyi halli mahkumların kovid izni ile evlerine gelmesi için bir madde koydular. Bu izin pandemi devam edene kadar devam edecekti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından bu insanların geri çağırılması için bir çağrı yapıldı. 91 bin mahkum, herhangi bir denetleme mekanizması olmadan 19 aydır hiçbir suça karışmadı. Bu insanlar, 19 aylık süre içerisinde iş kurdular, aile kurdular, çoluk çocuk sahibi oldular. Bu insanlar ıslah oldular" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 13:35

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER