Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan Çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde, uluslararası topluma Afganistan için çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan Çağrısı

"Afganistan'da yeni bir siyasi ve jeopolitik bir hakikatle karşı karşıyayız ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli  bir yaklaşımla Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bugün Afgan halkı siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan istikrarsızlık çatışma ve terörü yıkıcı sonuçlarıyla da mücadele ediyor. Böyle bir dönmemde de  uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme lüksü yoktur. Siyasi süreçten bağımsız olarak ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkıyla güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor" dedi.

"Ülkemiz Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz" şeklinde konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç askısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır" ifadesini kullandı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 15:48

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER