Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şahit Bu Milletin ta Kendisidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de “Salarha Tüneli Açılış Töreni”nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şahit Bu Milletin ta Kendisidir

Erdoğan'ın açıklamasında kullanılan ifadeler şu şekilde:

"Rize'mizin hem şehir içi hem dağın ardı ile önü arasında ulaşımı temin edecek yaklaşık 3 km uzunluğundaki Salarha Tüneli'nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İyidere Lojistik Limanı ve deniz üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı'nın açılmasıyla yük ve insan trafiği fazlalaşacaktır. Bu tünelle trafiği şehir içinden alıp çevreyolu üzerinden arka tarafa veriyoruz. Bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde 14 kilometreyi bulan ve yarım saat süren ulaşım artık 4.5 kilometre civarına ve 5 dakikaya inecektir. Hemşehrilerimiz bu yolda hızlı, güvenli ve konforlu seyahat edebilecektir.

Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesiyle 1950'li yıllarda deniz dolgusuyla elde edilen alanları baştan sona yeniliyoruz. Aradan geçen 70 yılın ardından hem yorgun hem de ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmişti. Bölgede bulunan 118 dükkanı, 60 konutu yıkarak yerine Rize'mize yakışır yepyeni işyeri ve ticaret merkezleri inşa ediyoruz. 308 milyon lira yatırım bedeli olan proje ile 455 araçlık otopark kazandıracağız. Kentsel dönüşüm projemizin şimdiden şehre ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

Deprem, sel ve toprak kayması bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle ülkemizin kaderidir. Enkaz kaldırma ve hasar tespiti çalışmalarını hızla yapıyor ve vatandaşlarımızın zararlarını karşılayıp yıkılan yerleri yeniden inşa ediyoruz. Karadeniz bölgemizde bu tür afetlerle karşılaşmıştır. Antalya ve Muğla gibi orman yangınlarının ciddi tahribata, can ve mal kaybına yol açtığı yerlerde yaraları sarıyoruz. Yakında yeniden gelip çalışmaları yerinde göreceğim.

Tünelin açılmasıyla birlikte şehrimizin büyümesi devam edebilecek. 

Küresel iklim değişikliği, Karadeniz gibi yerlerin önemini daha da artırıyor. Toprağımıza, yeşilimize sahip çıkacağız. Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, bencilliğe dayalı hoyratlığın burada yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 

Türkiye'de bir kesim var; ağızlarını her açtıklarında 19 yılda ne yaptınız ki diye soruyor. Bu soruyu kimlerin sorduğunu biliyorsunuz değil mi? Böyle bir soruyu ancak ne kendisi, ailesi, evlatları bu ülkede yaşamamış olan birisi sorabilir. Türkiye'nin son 19 yılda nereden nereye geldiğinin şahidi bu milletin ta kendisidir. 

Bay Kemal'e ve CHP tabanına sesleniyorum: Gelin de Rize'yi görün. Dikili bir ağacınız yok ağacınız! Yaşı 30-35'in altında olanlar eski Türkiye'yi hatırlayamayabilir ama en azından büyüklerinden dinlemiştir. Bu ülke 19 yılda ne yaptınız diyenlerin içlerindeki fitneyi kötü niyeti biliyordur. 

Burs ve kredi tutarını lisans öğrenciler için aylık 45 liradan 650 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 90 liradan 1300 liraya çıkardık. "

Kaynak: AA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER