Cumhurbaşkanına 'Yahudi' Demenin Cezası Var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret davaları ile alakalı  Bursa'dan tartışmalı bir karar çıktı.

Cumhurbaşkanına 'Yahudi' Demenin Cezası Var!

Alican Uludağ’ın DW Türkçe’deki haberine göre, Bursa 23. Asliye Ceza Mahkemesi, "Tayyip kendisini Müslüman gösteren bir Yahudi'dir" şeklinde Twitter'dan paylaşımda bulunan Yüksel Üstün adlı bir kişiye "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 7 bin TL adli para cezası verdi.


Dava sürecinde Cumhurbaşkanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, mahkemeye "hizmete özel" ibareli yazı gönderdi. Yazıda, davanın "Devletin başı olan ve bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini" temsil eden Cumhurbaşkanının "şikâyeti beklenmeksizin takip edilerek görülmesi" ifadesi kullanılarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın vekili tarafından gerek duyulması halinde ayrıca müdahillik talebinde bulunulabileceği hususu göz önünde bulundurularak yargılamanın yürütülmesi gerekmektedir" denildi. Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın şikayet dilekçesinde de Erdoğan'a yönelik "Yahudi" ifadesi "küçük düşürücü, onur ve saygınlığı zedeleyici" değerlendirmesi yapıldı.


Mahkeme, duruşma sonunda Yüksel Üstün'ü Cumhurbaşkanına hakaret suçundan önce 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sonrasında cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

Kaynak: DWTurkce
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER