Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'Ahiret' Fetvası

Yurttaşların giderek artan hayat pahalılığı ve derinleşen işsizlikle karşı karşıya olduğu son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı da 'ahiret hayatı'nı hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'Ahiret' Fetvası

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da hutbeyi Gaziantep merkez Şahinbey ilçesindeki Ulu Cami'de irat etti. Dünyanın "insanın sınav yeri ve misafirhanesi" olarak yorumladığı hutbede "Ahiret, kulluk yolculuğumuzun sonsuzluk durağıdır. Bizim asıl yurdumuz ve ebedi meskenimizdir. Ahiret, dünyada iken ektiklerimizi biçeceğimiz, büyük veya küçük, iyi ya da kötü bütün yaptıklarımızın hesabını vereceğimiz yerdir" ifadelerini kullandı.

Erbaş, "Ahiret, canlı cansız bütün mahlukata karşı sorumluluk bilinci kazandırır. Ahirete iman eden kişi, ilahi bir gözetim altında olduğunun bilincindedir" denilen hutbenin devamında "Daima ölçülü ve dengelidir. Affedicidir, bağışlayıcıdır, hoşgörülüdür. Zorluklar karşısında sabırlı ve metanetlidir. Hiçbir zaman ümidini yitirmez, daima Allah'a tevekkül eder" dedi.

Hutbede, "Amel defterimiz elimize verilecek, adalet terazileri kurulacak ve hesaba çekileceğiz. Her iyiliğimizin mükafatını göreceğimiz gibi her günahımızın da hesabını vereceğiz" sözlerine yer verildi.

Dünyayı "insanın sınav yeri ve misafirhanesi" olarak yorumlayan Erbaş, "Dünyanın ayrıca ahiret için hazırlığın yapıldığı yer olduğunu belirtti.

Erbaş, "Ahiret, kulluk yolculuğumuzun sonsuzluk durağıdır. Bizim asıl yurdumuz ve ebedi meskenimizdir. Ahiret, dünyada iken ektiklerimizi biçeceğimiz, büyük veya küçük, iyi ya da kötü bütün yaptıklarımızın hesabını vereceğimiz yerdir" şeklinde konuştu.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER