Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Dikkat Çeken 'İnternet' Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2000'li yıllardan önce gençlerin karakterlerinin aile, okul ve çevre üçgeninde şekillendiğini aktararak, "Son asırda ise dijital dünya bu sürece yoğun ve etkin bir şekilde dahil oldu. İnternet, bu süreçte insan ilişkilerini neredeyse birinci derecede etkileyen bir araç haline geldi. Yeni teknolojik gelişmeler, bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan yeni ve girift sorunları da beraberinde getirdi" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Dikkat Çeken 'İnternet' Açıklaması

Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara'da gerçekleştirilen 2. Gençlik Çalıştayı'nın açılışında açıklamada bulundu.


Daha huzurlu ve güvenli bir gelecek inşa etmenin maddi ve manevi anlamda donanımlı bir gençlikle mümkün olduğunun altını çizen Erbaş, şu şekilde konuştu:

"Gençlik, geleceğe uzanan bir köprü gibidir. Bu köprü, eğitimle, kültürle ve sanatla inşa edilecektir. Bu köprünün mimarları, aileler, ebeveynler, öğretmenler, hocalar, ustalar ve sanatkarlardır. Bu köprünün aynası, özgün bir medeniyet birikimidir. Milletlerin zaman içinde yetiştirdikleri kahramanları, ilim ve fikir öncüleri, düşünürleri, yazarları, şairleri, kaşifleri ve rehberleridir. Kuşkusuz bu köprüyü sağlam bir zemin üzerinde, doğru malzemelerle, uygun bir imarla ve yetenekli ustaların elinde inşa eden toplumlar, kendileri için umut dolu bir yarın hazırlamış olacaklardır."

2000'li yıllardan önce gençlerin karakterlerinin aile, okul ve çevre üçgeninde şekillendiğini söyleyen Erbaş, "Son asırda ise dijital dünya bu sürece yoğun ve etkin bir şekilde dahil oldu. İnternet, bu süreçte insan ilişkilerini neredeyse birinci derecede etkileyen bir araç haline geldi. Yeni teknolojik gelişmeler, bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan yeni ve girift sorunları da beraberinde getirdi" dedi.

"GENÇLİĞİ HER TARAFTAN KUŞATMIŞTIR"

Dijital dünya ile en çok etkileşim kuran kesimin gençlik olduğunu belirten Erbaş, açıklamasına şöyle devam etti:

"Yaşanmakta olan küresel ve toplumsal süreçlerle birlikte gençliğin problemleri de her geçen gün artarak büyümektedir. Gelinen noktada toplumsal hayatı tüm veçheleriyle etkisi altına alan bireysellik, dünyevileşme, sanal hayat, popüler kültür ve hayatın temel gayesi olan kulluktan vareste gündelik anlayışlar, gençliği her taraftan kuşatmıştır. Gence adeta kul olduğunu unutturan bir etkileşim var. Son iki asırdır bir yanda tüketim ve gösteriş sektörü diğer tarafta tefrika ve anarşi üreten terör örgütleri, gençliğin saf duygularını alabildiğine istismar etmektedir. Her ikisi de derin hesapların, kirli planların ve çıkar tutkularının ucuz ve masum kurbanları olarak gençleri seçmektedir."

İnsanlığın değerler açısından derin savrulmalar yaşadığını vurgulayan Erbaş, "Bir değerler yozlaşması ve medeniyet krizi yaşanıyor. Modern dünyanın bilişim araçları sınır tanımadan tüm coğrafyalara yeni bir kültür endüstrisi, yeni imajlar, düşünceler, tutumlar, yeni davranış biçimleri ve alışkanlıklar pazarlıyor. Maruz kalınan bu meydan okumanın travmatik tezahürleri İslam dünyasında da değişik şekillerde kendini gösteriyor" sözlerine yer verdi.

ARZULARINI DİLE GETİRDİ

Gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya tasavvuruna, bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir ahlak inşasına ihtiyaç olduğunu aktaran Erbaş, "Bilgi ile hikmeti bütünleştiren, hayatın gayesini idrak eden, kendine, topluma, çevreye ve Rabbine karşı sorumluluklarının farkında olan bir nesil yetiştirme arzumuz var" ifadesini kullandı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 13:15

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER