DONALD TRUMP "KÜRTLERE MUAZZAM PARA VE DONANIM VERDİK"

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda planladığı harekata onay verip askerleri çekme kararıyla ilgili Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

DONALD TRUMP "KÜRTLERE MUAZZAM PARA VE DONANIM VERDİK"

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda planladığı harekata onay verip askerleri çekme kararıyla ilgili Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

KÜRTLERE MUAZZAM PARA ÖDENDİ, DONANIM VERİLDİ

Trump, "Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, "ABD'nin yıllar önce Suriye'de 30 gün kalması gerekiyordu. Biz kaldık ve görünürde amacı olamayan bir muharebeye git gide daha derinden battık. Ben Washington'a geldiğimde, IŞİD bölgede gemi azıya almıştı (kontrolden çıkmış, söz dinlemez olmuştu). IŞİD halifeliğini çarçabuk yüzde 100 yenilgiye uğrattık."ONLAR ON YILDIR TÜRKİYE İLE SAVAŞIYOR"

Buna çoğu Avrupa'dan binlerce IŞİD savaşçısını yakalamamız dahil. Ama Avrupa onları geri istemedi, 'sen onları elinde tut ABD' dediler. Ben de dedim ki "HAYIR, size büyük iltimas geçtik ve şimdi bizden onları devasa bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir.

Gene dediler ki "HAYIR", her zamanki gibi ABD'nin NATO'nun, ticaretin, her şeyin 'kerizi' olduğunu sandılar. Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi. Onlar on yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar" ifadelerini kullandı.SONSUZ SAVAŞLARDAN ÇIKMAMIZIN ZAMANI GELDİ

ABD Başkanı Donald Trump açıklamalarına, "Bu savaşta neredeyse 3 yıl beklemede kaldım, ama artık çoğu aşiretler arası olan bu gülünç Sonsuz Savaşlardan çıkmamızın ve askerlerimizi geri getirmemizin zamanı geldi" sözleriyle devam etti.BEYAZ SARAY: OPERASYONA KATILMAYACAĞIZ

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" denildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 16:24

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1