e-Devlet’ten İddialara Yönelik Açıklama

e-Devlet, Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına yönelik açıklamada bulundu. Açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığı aktarıldı.

e-Devlet’ten İddialara Yönelik Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı, Twitter hesabından Türkiye’nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına yönelik açıklama yaptı.

İddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydeden açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

" 2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Yapılan detaylı teknik kontrollerle kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır.

Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır.

Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir."

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER