Ev Sahipleri Kiracılardan Findeks Raporu İstiyor!

Son zamanlarda artan talep ve arz eksikliğiyle yaşanan kiralık konut krizi bazı ev sahiplerince suistimal edilmekte.

Ev Sahipleri Kiracılardan Findeks Raporu İstiyor!

Ev sahiplerince kiracılara eskiden sorulmayan özel bilgiler sorulurken, bazı ev sahipleri kiracılardan kredi notu talep etmeye başladı.


Oda TV'nin haberine göre ev sahiplerinin pek çok kriteri bulunuyor. Kiracının ne iş yaptığı, ilişki durumu, nereli olduğu, çocuk sayısı ilk sorulan sorular. Ancak bazı ev sahipleri SGK dökümü, bankalardaki kredi puan durumunu gösteren findeks raporu da istemeye başladı.


Ev sahiplerinin talepleri hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı hep alıştığımız şeylerdi. Ancak son aylarda gayrimenkul sektörü büyük bir kriz içerisinde. Kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale gelince evlerin değeri yükseldi. Haliyle ev sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık bazı ev sahipleri bankalar gibi kredi notu istiyor” ifadesini kullandı.


SGK HİZMET DÖKÜMÜ İSTEYEBİLİR


Ev sahiplerinin SGK hizmet dökümü isteme hakkına sahip olduğunu belirten Alp, “Ancak mülkiyet ve barınma hakkı Anayasal bir haktır, ayrıca kısıtlama getirmeye kanunda yer yoktur. Herkes temel insani gereksinimlerini karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir. Mal sahipleri bunun aksine bir şart ya da koşul getiremez. Nitekim kanunda sözleşme serbestisi gereği kiracılar ve kiralayanlar gerekli hukuki şartları karşılıklı olarak kanunda yazılı hususlar dahilinde belirleme hakkına sahiptirler” dedi.

Kaynak: OdaTv
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER