F-35'ler için ABD'li Lobi Şirketiyle Anlaşma Uzatıldı

ABD'li hukuk firması Arnold & Porter Kaye Scholer ile Türkiye arasında yapılan "F-35 savaş uçağı programına katılımla" alakalı lobicilik sözleşmesinin bir sene uzatıldığı kaydedildi.

F-35'ler için ABD'li Lobi Şirketiyle Anlaşma Uzatıldı

ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına ilişkin şirket, Türkiye ile 1.5 milyon dolarlık yeni bir sözleşme yaparak Ankara hükümetine 2022 Ağustos ayına kadar "stratejik ve hukuki danışmanlık hizmetleri" sağlanacak.

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle Ankara'ya yaptırım uygulama kararı almış ve Nisan 2021'de resmi bildirimde bulunarak Türkiye'yi F-35 projesinden çıkartmıştı.

Washington merkezli hukuk firması Arnold & Porter Kaye Scholer'in, yabancı ülke ve şirketlere hizmet verebilmesi için Yabancı Ajanslar Kayıt Yasası (FARA) kapsamındaki sözleşmesini kamuya sunduğu belirtilirken, şirketten veya Türkiye tarafından konu ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadığı aktarıldı.

6 AY DEVAM EDECEK BİR LOBİCİLİK ANLAŞMASI İMZALAMIŞTI

Arnold & Porter Kaye Scholer daha önce Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) iştiraki olan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi ile Şubat 2021'de yaklaşık 6 ay devam edecek bir lobicilik anlaşması imzalamıştı.

750 bin dolar tutarındaki anlaşmaya göre şirket Türkiye'ye vereceği hizmetle alakalı olarak, "Şirketimiz, (Türkiye'ye) Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na katılımının devamı için stratejik danışmanlık ve rehberlik sağlayacaktır. Ayrıca ilgili ihracat kontrolleri, yaptırımları ve ilgili yasal konular hakkında danışmanlık sağlayabilir" açıklaması yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz mayıs ayında yaptığı açıklamasında ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasının hukuki bir zemini olmadığını dile getirerek, "F-35 programından hiçbir ülke tek taraflı çıkartılamaz demiştik. Uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması için hukuk temelli bir yaklaşımla müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili diyalog süreci başlayacak" denildi.

ABD yönetimi, eski Başkan Donald Trump döneminde Rusya'dan alınan hava savunma sistemleri S-400 sebebiyle Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı almış ve 2019 yılında Ankara'nın F-35 jetleri programından çıkartılacağını duyurmuştu.

Kaynak: Reuters

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER