FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ SAYISINA 14 BİN 716 KİŞİ DAHA EKLENECEK

İçişleri Bakanlığı, trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını denetleyen fahri trafik müfettişlerinin sayısını arttıracağını açıkladı.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ SAYISINA 14 BİN 716 KİŞİ DAHA EKLENECEK

İçişleri Bakanlığı trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını kontrol eden fahri trafik müfettişlerine 14 bin 716 kişi daha ekleneceğini duyurdu.

Karayolları Trafik Kanunu'na göre, sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere göre Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce "Fahri Trafik Müfettişliği" görevi verilebiliyor. Kişiler, gönüllülük esasına göre başvuruyor. İçişleri Bakanlığı trafik güvenliği sağlaması için bu ay fahri trafik müfettişlerine yenilerini ekleyecek. Bakanlık, halihazırdaki müfettiş sayısına 14 bin 716 kişi daha ekleyerek, bu sayıyı 34 bin 716'ya çıkaracak. Fahri müfettişler tespit ettikleri kural ihlallerine karşı tutanak tutabiliyor ve bunları elden trafik birimlerine ya da elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne 7 gün içerisinde teslim ediyor.

Yer ve zaman kısıtlaması olmayan bu müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor, trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerilerde bulunabiliyor. Ancak bu müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olama, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.
Fahri trafik müfettişi olabilmek için en az 40 yaşında, yüksek okul mezunu, en az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olmak, müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış ve kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması gerekiyor.


Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler, ikametlerinin bulunduğu ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri'ne müracaat edebiliyor. Başvuru sırasında T.C. kimlik numarası, adres bilgileri, sabıka kaydı olmadığı beyanı, sürücü belgesi bilgileri, öğrenim durumu belgelerine gerek kalmıyor. İstenen bu belgeler ilgili kurumların sisteminden online olarak alınabiliyor. Bilgilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan güvenli elektronik sistem üzerinden doğrulamasının yapılamadığı durumlarda ise başvuru sahibinden ilgili belge talep edilebilecek. Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı tutmayanların görevi sonlandırılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 16:43

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1