FETÖ'nün TSK Yapılanmasına Operasyon: 32 Gözaltı!

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda aralarında muvazzaf asker ve hücre sorumluların da bulunduğu 32 şüpheli gözaltına alındı.

FETÖ'nün TSK Yapılanmasına Operasyon: 32 Gözaltı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına karşı yürütülen çalışmalarda, yeni bir gelişme yaşandı.


Söz konusu soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgüt üyelerinin sıkça başvurduğu ankesörlü telefon hatları üzerinden iletişime geçen yeni şüpheliler tespit etti.


Örgütün “mahrem imam” olarak adlandırdığı hücre sorumluları ile ankesörlü telefon hatlarından görüştüklerine dair tespitler yapılan ve bir kısmı hakkında örgüt ile irtibat ve iltisaklı olduklarına dair ifade bulunan 7’si aktif subay, 16 aktif astsubay olmak üzere 23 asker, 12 ihraç asker, doktor, vergi müfettişi ve öğrencinin de bulunduğu toplam 40 şüphelinin yakalanması için operasyon başlatıldı.


Zanlıların yakalanması için İstanbul merkezli 12 ilde başlatılan eş zamanlı baskınlarda şu ana kadar 32 FETÖ/PDY üyesinin yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi. Yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.


Operasyon kapsamında 1 şüphelinin covid-19 nedeniyle karantinada olduğu aktarılırken, 7 firari şüphelinin yakalanması için operasyonların sürdüğü aktarıldı.


Ankesörlü telefon soruşturmalarında tespit edilen iletişim kayıtları, 15 Temmuz darbeye teşebbüs suçundan mahkum edilen FETÖ üyesi askerlerin birbirleri ile irtibatlarını ve yıllardır yaptıkları darbe hazırlıklarını ortaya koyan en somut kanıtlardan biri olarak gösteriliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 10:55

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER