Gri Pasaport Skandalı Soruları Cevapsız Kaldı!

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin gri pasaport ile Almanya’ya gitmelerine aracılık ettiği kişilerin Türkiye’ye geri dönmemesi ile büyüyen ve diğer birçok AKP’li belediyelere de sıçrayan “hizmet damgalı pasaport ile insan kaçakçılığı” iddialarının üzerinden aylar geçti. Konuyla alakalı İçişleri Bakanlığı’nca başlatıldığı duyurulan soruşturmaların hangi aşamada olduğu henüz bilinmiyor. Skandal ile alakalı iddialarla ilgili Dışişleri Bakanlığı “görevim değil” derken, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nü işaret etti. “İnsan kaçakçılığı” iddialarına yönelik sorular cevapsız bırakıldı.

Gri Pasaport Skandalı Soruları Cevapsız Kaldı!

Cumhuriyet'in haberine göre, CHP'li Tekin Bingöl, bakanlıklardan gelen cevapların, AKP’li belediyelerin devlet pasaportu ile yaptığı insan kaçakçılığına göz yumulduğunu ispatladığını belirtti.


Bingöl, “Sözde bu alanda altı aydır başlatılan bir soruşturma var ama bir adım yol alabilmiş değiller. İçişleri Bakanlığı, 2002’den itibaren dağıtılan hizmet damgalı pasaportlarının sayısını dahi bilmiyor. Bir tarihe kadar EGM ve sonrası için de nüfus müdürlüklerini işaret etmekle yetiniyorlar. Daha bu kurumların İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğundan haberleri yok” ifadesini kullandı.


"İNSAN KAÇAKÇILIĞININ ÜZERİ ÖRTÜLÜYOR"


Bingöl, Pasaport Kanunu’ndaki görevlerin net olduğunu vurgulayarak “Kanundaki görev tanımı, ‘Talep edenin mensup bulunduğu makamın yetkili amirinin başvurusu üzerine İçişleri Bakanlığı’nca verilir. İçişleri Bakanlığı’nın muvafakati ve Dışişleri Bakanlığı’nın vereceği talimat üzerine, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve elçiliklerince de verilebilir’ diyor. Açık hükme rağmen Dışişleri, ‘Benim görev alanımda değil’ diyebiliyor. İçişleri ve Dışişleri’nin bu ciddiyetsizliği gösteriyor ki AKP döneminde verilen pasaport ile devlet kontrolünde yurt dışına kaçırılanların sayısı ortada yok. Zamana yayarak soruşturmaları çürütüyorlar. AKP’li belediyelerin yaptıkları insan kaçakçılığının üzeri örtülüyor” dedi.

Kaynak: T24
 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 09:49

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER