Hukukçulardan Araç ve Ev Kiralayanlara Uyarı

Mahkeme, uzun senelerdir müşterisi olduğu firmanın aracını zamanında teslim etmeyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi eski başkanı Murat Faruk Özbay’a ‘güveni kötüye kullanmak’ suçundan hapis cezası verdi. Hukukçular “Bu karar, araç kiralayan ev kiralayan herkesin bu cezayı alabileceğini gösteriyor” şeklinde uyardı.

Hukukçulardan Araç ve Ev Kiralayanlara Uyarı

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Özbay, uzun zamandır müşterisi olduğu Duru Otomotiv Turizm şirketinden iki yıllığına bir araç kiraladı. Aylık 3 bin 450 liralık kiralama bedeli olan sözleşme Nisan 2018 tarihliydi.

Taraflar sözleşmeyi imzaladı ve Özbay aracı teslim aldı. Ancak yedi-sekiz ay sonra aylık ödemelerde gecikme yaşanmaya başladı. Özbay’ın şirketi, 15-20 gün gecikmeli olarak ödemeleri gönderdi. Kiralama şirketi, 15 Şubat 2019’da Özbay’ın şirketine ihtarname gönderdi. İhtarname sonrası şirket ödemeyi yaptı, aracın iadesi için ise Özbay “Araç şehir dışında. Gelir gelmez iade ederiz” diye bilgi verdi.

ÖZBAY'IN HAPSİ İSTENDİ

Kiralama şirketi Özbay hakkında suç duyurusu yaptı. İstanbul başsavcılığına yapılan 28 Mayıs 2019 tarihli başvuruda Özbay’ın aracı zamanında teslim etmeyerek ‘güveni kötüye kullanma, emniyeti suistimal ve dolandırıcılık’ suçu işlediği öne sürüldü.

Özbay hakkında, başvurudan bir ay sonra, bir yıldan yedi yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. İstanbul 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savunmada bulunan Özbay şu sözlere yer verdi:

“İlerleyen zamanlarda firmamızda maddi anlamda sıkıntı oldu. Üç kez, aylık ödemelerde 15-20 günlük sarkmalar oldu. Biz firma ile görüştük. Kötü bir niyet olmadığını, eski bir müşteri olduğumuzu söyledik. Aracın teslim edilmesini istediler. O sırada araç İstanbul dışındaydı. Biraz beklemelerini rica ettik ve 12-13 Haziran gibi araç gelince teslim ettik.”

Pandemi sebebi ile uzayan mahkemede, Özbay hakkında “Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanma” suçunu işlediği gerekçesi ile bir yıl hapis beş gün adli para cezası verildi. Mahkeme, Özbay’ın adli sicil kaydının olmaması ve duruşmadaki tutumu sebebiyle cezayı üç ay 10 güne indirdi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme Özbay’ın beş yıl denetime tabi tutulmasına karar verdi.

"KARAR KESİNLEŞTİ"

Karara yönelik  değerlendirmede bulunan avukat Müslüm Karataş “25 yıllık avukatım böyle bir ceza görmedim. Karar bize şok geçirtti. Bu karar, araç veya ev kiralayan ev herkesi ilgilendiriyor. Karar, aracı teslim etmeyen veya evi zamanında boşaltmayan herkesin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. Hem biz hem duruşma savcısı karara itiraz ettik. Ancak, ilgili ağır ceza mahkemesi ret kararı verdi. Böylece karar kesinleşti” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER