İçişleri Bakanlığı: Metropollerde Bombalı Eylem Hazırlığı Yapan 2 PKK'lı Terörist Yakalandı

Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa'da eş zamanlı yapılan operasyon neticesinde biri Resulayn'da, diğeri ise Ceylanpınar'da iki PKK'lı teröristin üzerlerinde çok miktarda patlayıcı ile yakalandığı açıklandı.

İçişleri Bakanlığı: Metropollerde Bombalı Eylem Hazırlığı Yapan 2 PKK'lı Terörist Yakalandı

Suriye ve Şanlıurfa'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, vatandaşların canına kast etmeyi planlayan 2 PKK'lı terörist, üzerlerindeki 3 kiloluk patlayıcıyla kıskıvrak yakalandı. Ayrıca patlayıcıları taşımaya yardım ettikleri belirlenen 7 şüpheli daha gözaltında.

TALİMATI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜST KADEMESİ VERDİ

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye'de bulunan üst düzey PKK/PYD/ YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla Türkiye'de sansasyonel amaçlı bombalı eylemler yapmak maksadıyla bir grup teröriste özel eğitim verilerek yasa dışı yollarla sokulacağı bilgisi üzerine, Jandarma İstihbarat Komutanlığı harekete geçti.

ÖZEL EKİBİN TAKİBİNDEYDİLER

Eylem yapacak teröristlerin bulunması için özel ekip oluşturuldu. Özel ekip, 2 PKK'lı teröristi tespit ederek takibe aldı. Jandarma tarafından Suriye Resulayn ve Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 2 terörist yakalandı. Operasyonda, uzaktan komuta edilerek patlatılan 3 kilo C-4 patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyal ele geçirildi.

PATLAYICILARIN TAŞINMASINA YARDIM EDEN 7 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Ayrıca teröristlere patlayıcıların taşınmasında yardım eden 7 şüpheli de gözaltına alındı. Teröristlere, metropollerin başta olduğu yerlerde eylem yapma talimatının Suriye Haseke'de bulunan üst düzey bir örgüt mensubu tarafından verildiği belirlendi.

SURİYE'DE EĞİTİM ALMIŞLAR

Yakalanan teröristlere, yurt içinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye'de özel olarak keskin nişancı, mayın döşeme, istihbarat toplama ve sabotaj eğitimi verildiği, iki teröristin ve iş birlikçilerinin Suriye'de harekat bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine, sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının da failleri arasında yer aldığı tespit edildi.

Kaynak: SonDakika

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});