İDDİALARIN ODAĞINDAKİ DOLANDIRICILIK YAPILANMASI ÇÖZÜLÜYOR, YENİ İSİM, TV REKLAMI...

İlk defa, 7 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan "Milyon Dolarlık Dolandırıcılık İddiası" başlıklı haberimiz ile duyurduğumuz dolandırıcılık ihbarlarında yeni gelişmeler yaşanıyor. İddiaların odağındaki şirket ve isimlerin iç yapılanmasına ve kendilerini dolandırıcılık iddialarının dışında göstermek başvurdukları yöntemlere ulaştık.

İDDİALARIN ODAĞINDAKİ DOLANDIRICILIK YAPILANMASI ÇÖZÜLÜYOR, YENİ İSİM, TV REKLAMI...

Muğla da dahil olmak üzere Türkiye'de milyonlarca dolar değerindeki emlak dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen grup hakkındaki iddiaları ilk defa yazan basın kuruluşlarından biri olmuş ve konu hakkında haber takibini sürdürmüştük. Edinilen yeni bilgilere göre, dolandırıcılık iddialarının arkasındaki isimler, alt-üst ilişkileri ve şirket yapılanmaları çözüldü. Yeni bir isim ve sigorta şirketi de dahil oldu.

İŞTE, GÖLGE YÖNETİCİ BELMA K. VE ALTINDAKİ İSİMLER

Türkiye'nin Muğla dahil olmak üzere çeşitli illerinde şirketleri, şahısları taşınmazları üzerinden dolandırdığı iddia edilen "çete"nin başında, geçmiş yerel seçimlerde MHP ve İYİ Parti'den milletvekili adayı olmuş, bulunduğu ilde iddialara göre köylüleri tarlaları üzerinden dolandırmış, habere konu dolandırıcılık iddialarında adı geçen BK Holding'in kurucusu Belma K.'nın olduğu belirtilmişti. Ancak, Belma K.'nın gölge yönetici olduğu, mağdurların "çete" olarak nitelendirdiği grupta şirketlerin ya kağıt üzerinde gariban, olaylarla alakası olmayan kişilerin üzerine geçirildiği ya da tam vekaletname verilerek resmi işlemleri farklı isimlerin yürüttüğü öğrenilmişti.

DOLANDIRICILIKLA İDDİALARINDAKİ ALIM SATIMLARDAN HABERDAR OLMAYAN SADECE ŞİRKETLERİ ÜZERİNE ALAN İSİMLER

Dolandırıcılık iddialarında direkt alımları gerçekleştiren Atasoy Hafriyat Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin kağıt üzerinde sahibi İstanbul Avcılar'da emlakçılık yapan Alaattin Y. olduğu öğrenildi. Grubun dolandırcılık iddialarında finans işlemleri için kullandığı ve yine bu grubun İngiltere'de kurduğu sanal banka Uniexpress Bank'ın CEO'su ve kurucusu ise yine kağıt üzerinde İstanbul Kısıklı'da gözüken Diş Hekimi Gürkan V.'nin olduğu öğrenildi.

İDDİALARDAKİ DOLANDIRCILIK İŞLEMLERİNDE ADI GEÇEN VEYA ÇÖZÜM İÇİN DEVREYE GİRENLER 

Edinilen bilgilere göre, grubun iç yapılanmasında en alt kademedeki isimlerden biri Serdar G., Serdar G.'nin üzerinde ise BK Holding adına tüm resmi işlemlerde yetki verilen Gökşen Y. bulunuyor. Gökşen Y.'nin bir üstünde ise duruma göre devreye giren, görüşmelere bir üst yönetici gibi dahil olan Murat isimli şahıs yer alıyor. Tüm bu isimlerin üzerinde ancak Belma K.'nın bir altında olduğu düşünülen bir diğer isme ise aylar sonra ilk kez ulaşıldı. Bu isim ise Onur. Onur isimli şahsın ise, eski bir emniyet müdürünün 2 dairesinin bu grup tarafından alınması sonucu, eski emniyet müdürünün Gökşen Y.'yi arayarak dolandırıldığı süreci basına anlatacağını belirtmesi üzerine ortaya çıktığı ve durumu çözeceğinin sözünü verdiği belirtildi.

UNIEXPRESS INTERNATIONAL HOLDİNG ÇATI ŞİRKETİ KURULARAK BANKA VE SİGORTA ŞİRKETLERİ BİR ARAYA TOPLANDI

Grubun tüm işlemlerde kullandığı kendi bankaları Uniexpress Bank üzerine Uniexpress International Holding isimli bir şirket kurduğu, Nurer Sigorta, NRR Sigorta ve Luxus Sigorta'yı bu holding çatısı altında toplandığı iddia edildi. Böylelikle finans ve finansal sigorta işlemleri bir çatı altında, BK Holding ve alt şirketi olarak gösterilen Atasoy Hafriyat Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD ŞTİ ile alım satım işlemleri bir çatı altında toplanmış oldu.

GÜVEN YARATMAK İÇİN HANNOVER RE HARİCİNDE ROTHSCHİLD &CO, YAPI KREDİ BANKASI, RBS, UNICREDİT GİBİ ŞİRKETLERİN İSİMLERİNİ KULLANIYORLAR

Akıllara durgunluk veren bir diğer olay ise, Uniexpress Bank'ın internet sitesi "https://www.uniexpressgroup.com/"da iş ortağı gibi gösterilen firmalar arasında dünyaca ünlü Rothschild Ailesi'nin kuruluşu Rothschild & Co, Uni Credit, Link, The Royal Bank of Scotland (RBS), iddiaları yalanlayan ve dolandırıcılık olduğu açıklamasını yapan Hannover Re ve son olarak siteye yeni eklenen Yapı Kredi Bankası yer alıyor.

NURER SİGORTA, NRR SİGORTA, LUXUS SİGORTA... İSİMLER DEĞİŞSE DE

Grubun tüm işlemlerinde devreye soktuğu Nurer Sigorta, Dünyanın en büyük 3. sigortacılık şirketi olan Alman Hannover Re firmasının evraklarını taklit ettiği, Türkiye yetkilisi olduğunu gösteren sahte belgeyle dolandırıcılıkta büyük rol aldığını yazmıştık. Geçtiğimiz haftalarda, Hannover Re firması Türkçe-Almanca resmi açıklama yaparak, Türkiye'de bir operasyonlarının olmadığını, evrakların sahte ve olayın dolandırıcılık olduğunu belirtmişti. Durumun ortaya çıkması üzerine NRR Sigorta üzerinden Luxus Sigorta adını kullanmaya başlayan grubun, Kanadal D'de yayınlanan "Şarkılar Bizi Söyler" programı, TRT1'de yayınlanan bir dizi ve A Haber kanalına reklam vererek kamuoyunda güven sağlamaya çalıştığı belirtildi. Grubun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası canlı olarak yayınlanan konuşması sırasında ekran görüntüsü alarak Luxus Sigorta logosunu yerleştirip, kanala yayın sırasında reklam vermiş algısı yaratmaya çalıştıkları da tespit edildi.

Dikkat çeken ayrıntılar ise Luxus Sigorta'nın resmi internet sitesinde "Hakkımızda" bölümüne kendilerinden Luxus Sigorta değil NRR Sigorta olarak bahsetmeleri. Ayrıca, Nurer Sigorta ve NRR Sigorta-Luxus Sigorta'nın adresleri aynı.

BİLİNDİK BİR WEB SİTESİ ÜZERİNDEN YOĞUN ELEMAN ALIMI

Banka ve sigortacılık bölümünü Uniexpress International Holding adı altında birleştiren grubun, Türkiye'de çok bilenen bir web sitesi üzerinden iş alım ilanı verdiği öğrenildi. Yönetici Asistanı, Tedarik Uzmanı, Çay Servis ve Temizlik Elemanı, Deneyimli Grafiker, İnternet Reklam Yöneticisi, Tercüman / Çevirmen, Diş Hekimi, Sağlık Turizmi Uzmanı, Sekreter ve Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ilanları halen aktif. Şirketin çalışan sayısı ise 100-149 arası olarak gösterilmiş. Bir dönem mevcut ilanlara ilave olarak deneyimli bankacı ve sigorta uzmanı gibi iş ilanları da olduğu iddia edildi.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜ DE DOLANDIRARAK 2 DAİRESİNİ ALDILAR...

Gazetemize yapılan bir diğer iddia ise eski bir Emniyet Müdürü'nün de bu grup tarafından dolandırılması sonucu 2 dairesinden olduğu. Dairelerini geri almak için yaklaşık  7 aydır mücadele verdiği öğrenilen eski Emniyet Müdürü'nün satışı gerçekleşen dairelerinin üzerine 90, 60 ve 3 bin liralık 3 adet haciz geldiği öğrenildi. Süreç içerisinde dairelerinin tapusunu geri almak için mücadele eden mağdurun daireleri üzerindeki 90 ve 3 bin liralık hacizlerin kaldırıldığı ancak 60 bin liralık haczin kaldırılmadığı için dairelerinin tapusunu alamadığı belirtildi. Eski Emniyet Müdürü, verilen sürelerin ve sözlerin tutulmaması, geciktirilmesi üzerine Gökşen Y.'yi arayarak kendisini de rezil etmek pahasına basına konuşacağını söylemiş. Emekli Emniyet Müdürü'nün bu tehdidin ardından, grubun iç yapılanmasında Belma K.'nın bir altındaki isimlerden biri olan Onur isimli şahsın ilk defa ortaya çıkarak, eski Emniyet Müdürü ile yapıcı bir konuşma yaptığı ve durumu çözeceğinin sözünü verdiği öğrenildi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2022, 21:55

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});