İlber Ortaylı: Diyanet İşleri Başkanımızla Hemfikir Değilim

Fatih Altaylı‘nın Teke Tek programına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Altaylı’nın “Diyanet İşleri Başkanı’nın konuşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu yanıtladı.

İlber Ortaylı: Diyanet İşleri Başkanımızla Hemfikir Değilim

İlber Ortaylı, “Kusura bakmasınlar benim herkese hürmetim var fakat Diyanet İşleri Başkanımız gelenlerin iyisi değil. Bölgecilik filan da yapmıyorum, Trabzon’dan çıkan Sait Hocamız. Ben böyle bir din adamı görmedim. Dört dörtlüktür. Çok genç yaşta da o olmuştur büyük Müftü. Halefleri önünden ardından da gelenler fena değildi. Ben Diyanet İşleri Başkanımızla hemfikir değilim bir sürü konuda. Milletin itikadına karışmasın. İtikadın yollarını öğretebilir bize, sorarsak, fetva makamıdır. Bizim üzerimizde böyle bir kontrol kurma isteği olamaz. Bilmediği ve ihtisası olmadığı konularda konuşmasınlar. Tarih, coğrafya, sanat tarihi. Memleket bizimdir, tarih bizimdir. Makamdır, hürmet etmek lazımdır. Nihayet bu tenkitlerimizde de kendisine yol gösteriliyor" şeklinde yanıt verdi.


MÜLTECİ DEĞERLENDİRMESİ


Ortaylı Afganistan mültecileriyle alakalı da, “Taliban geliyormuş. Gelenler içinde Taliban ajanları olabilir. E polisimiz var, istihbaratımız var. Bana göre Suriyeliler ve Afganlar dini ve demografik açıdan risk yaratmaz. Gelir oturur. Önce kendi arasında evlenir, sonra elalemle evlenir, sonra gider” düşüncesini savundu.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 12:04

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER