İskilipli Atıf’ın Anılmasına Tepki Gösteren Vatandaşa Dava!

Kuvayi Milliye’ye düşman Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf, ölümünün 95. yılında devlet erkânı ve AKP’lilerin katılımıyla anılmıştı.

İskilipli Atıf’ın Anılmasına Tepki Gösteren Vatandaşa Dava!

Milli Mücadele karşıtı Teali İslam Cemiyeti’nin başkanlığını yapan, Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve Kuvayı Milliyecilere “asi” diyen, “vatana ihanet” suçundan idam edilen İskilipli Atıf, 4 Şubat’ta, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün katılımı ile anılmıştı. 

Vali Çiftçi anmaya yönelik “Allah sizi kahretsin. Bu milletin bağımsızlık mücadelesine düşman, vatan haini birini anan herkes benim gözümde Cumhuriyet düşmanı ve haindir” paylaşımında bulunan Can A. adlı yurttaştan şikâyetçi oldu. 

Çorum Cumhuriyet Savcısı, Çiftçi’nin ismi geçmeyen söz konusu paylaşımı için “haraket” suçlaması ile Can A. adlı yurttaş hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, “Can A’nın, hakaret içerikli sözlerinin Çiftçi’nin şahsına değil, görevinden dolayı sarf edildiği” savunuldu. Bu sebep ile, Can A. hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan kamu davası açılması istendi. Ancak iddianame reddedildi. Savcı, ilk iddianameden üç ay sonra yeni bir iddianame hazırlayarak “yalnızca “hakaret” suçundan dava açılmasını istedi. İkinci iddianamenin kabul edilmesi üzerine de dava açıldı.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 12:50

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ders1
Ders1 - 2 hafta Önce

Atıf hoca kuvayi milliye ye düşman değil yapılan şapka kanununa karşıydı sünnet i terketmediği için astılar .

SIRADAKİ HABER