İstanbul Sözleşmesi İtirazına Danıştay’dan Ret

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi yürütmeyi durdurma taleplerini reddetti.

İstanbul Sözleşmesi İtirazına Danıştay’dan Ret

20 Mart tarihli Cumhurbaşkanı kararının ardından 1 Temmuz’dan itibaren kadına şiddetle mücadelede önemli bir metin olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına itiraz Danıştay’da reddedildi. Çekilme kararına karşı aralarında CHP, İYİ Parti ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu tüzel ve gerçek kişiler tarafından açılan 220 dolayında davada “kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması” istendi.

Danıştay 10. Dairesi, çekilme kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti ancak bu karara davacılar itiraz etti. Bunun üzerine dosya Danıştay’ın en üst karar organı olan İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşındı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre kurul, tüm itirazları oyçokluğuyla reddetti. Danıştay 10. Dairesi’nin çekilme kararının yürütmesinin durdurulmasının reddi yönünde verdiği karar da kesinleşti. Bu kararın ardından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararı uygulanmayı sürdürecek.

Danıştay’ın kararında, sözleşmenin 80. maddesinin yürütme organına yani cumhurbaşkanına fesih yetkisi verdiği vurgulandı. Anayasa’nın 104. maddesine göre, uluslararası antlaşmaları onaylama yetkisinin cumhurbaşkanına ait olduğu kaydedildi. “Cumhurbaşkanı değişen ve yeni koşullar itibarıyla anlaşmanın onaylanmasını erteleyebileceği gibi onaylamaktan tamamen de vazgeçebilecektir” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 13:05

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER