İzmirliler 9 Eylül'ü Coşkuyla Kutladı!

Erken saatlerde başlayan etkinliklerle İzmirliler bağımsızlığın 98. yıldönümünü coşkuyla kutladı.

9 Eylül, Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir'e 9 Eylül 1922'de girmesi, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.

Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi emirle başlayan ve, 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu'daki Yunan askerleri Türk sınırları dışına çıkarılmıştır. Takip harekatının başarı ile sonuçlanması sayesinde İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı'na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı'na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarılmıştır. Türk Ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması'na giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923'te Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

İzmirliler de bu kutlu günü büyük bir coşkuyla kutladı. Kalabalık KortejKonak'tan başlayarak Kültürpark istikametinde Cumhuriyet Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Anıtı'na yürüdü. Erken saatlerde başlayan etkinliklerle İzmirliler bağımsızlığın 98. yıldönümünü coşkuyla kutladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 16:06

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1