Koronavirüs Siyah Çin Çekirdeğinin Pabucunu Dama Attı

Kuruyemişçiler, koronavirüsü nedeniyle siyah Çin çekirdeğine ilginin azaldığını, yerli beyaz çekirdeğe ilginin ise yüzde 50 oranında arttığını söylediler.

Koronavirüs Siyah Çin Çekirdeğinin Pabucunu Dama Attı

Kuru yemişçiler, dünyada büyük korku oluşturan koronavirüsü nedeniyle siyah Çin çekirdeğine olan ilginin azaldığını, yerli beyaz çekirdeğe olan ilginin ise yüzde 50 oranında arttığını söylediler. Koronavirüsünün etkisi sadece Çin'de değil, dünyanın her yerinde hissediliyor.

Şu anda Türkiye'ye siyah Çin çekirdeği giremiyor. Koronavirüsü sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tedbir amaçlı, Çin'den gelen siyah çekirdeğin ülkeye girişini geçici olarak durdurdu. Limana gelen ürünler içeri giremiyor. Geçen sene ülke genelinde 120 bin ton tüketilen siyah çekirdek, virüs nedeniyle Türkiye'de artık tercih edilmiyor. Samsunlu kuruyemişçiler de son günlerde vatandaşların siyah çekirdek yerine beyaz Türk çekirdeğine yöneldiğini söylediler.

“Yerli çekirdeğe olan ilgi yüzde 50 arttı”

Yerli beyaz ayçiçeği çekirdeğinin satışlarının yüzde 50 oranında arttığını ifade eden kuru yemişçi Recai Doğanay, “Siyah Çin çekirdeğinin ülkemize girişi yasaklandı. Halkımız da bu kararı oldukça destekledi. Beyaz yerli çekirdeğe olan rağbet artmaya başladı. Siyah çekirdeğe olan ilgi, gittikçe azalıyor. Çekirdek almaya gelen vatandaşlar, siyah yerine beyaz çekirdek almaya başladılar. Denizli'de 16 bin ton civarında beyaz yerli çekirdek üretimi yapıldı. Bu da piyasayı biraz rahatlattı. Yerli çekirdeğin fiyatı da siyah çekirdeğe göre daha uygun. Siyah çekirdeği 20 liradan satıyorduk, beyaz çekirdeği ise 16 liradan satıyoruz. Vatandaşlar sadece siyah çekirdeğe değil, Çin'den gelen ürünleri almamaya çalışıyor. Yerli çekirdeğe olan ilgi ise yüzde 50 civarında arttı” dedi.

“İnsanlar bilinçlendi ve yerli malına yöneldi”

İnsanların tüketim konusunda bilinçlendiğini dile getiren bir başka kuruyemişçi ise, “Virüs nedeniyle siyah çekirdeğin satışı azaldı. İnsanlar yerli olan ve Denizli'den gelen beyaz çekirdeğe talep gösteriyor. Önceden siyah çekirdek çok satılıyordu. Vatandaşlar artık beyaz çekirdeğe yöneldi. Çin çekirdeği artık ülkemize de alınmıyor. İnsanlar da bilinçlendi. Özellikle yerli malı kullanmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Koronavirüsü salgınından önce ülkeye giriş yapan siyah çekirdekler, vatandaşlar tarafından pek tercih edilmese de tezgahlardaki yerini koruyor.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftci
Çiftci - 1 ay Önce

Hasat dönemi başladı ay çekirdeği piyasası taban durumda 6 ila 9 tl çiftçi bu fiyatlarla kazanç sağlayamıyor , borclarimiz var ödeyemiyoruz emeğimizin karşılığını alamıyoruz neden ithal edilsin kendi mahsulümüzu degerlendirelim iç piyasa veya dış piyasada , sayın Cumhur Başkanımız her gördüğünüz yeri ekin boş yer bırakmayın bol kazançlı bir yıl olacak evinizin bahçesine dahi dikin yetiştirin dedi bu çiftçi pandemi döneminde millet kendini korurken emek için ekmek için ölümü göze aldı gece gündüz tarımını yapmayı başardı mahsulunu yetiştirdi şimdi yanında kimse yok ön ayak olan liderler yok, tüccarın kucağına attı millet-i EYVALLAH marketten 22 ila 30 tl ye kilosunu satışına izin ver emekcinden çiftçinden kilosunu 6 ila 9 tl almasına da izin ver hersene bu şekilde hiç bir yetkili duruma müdehale etmiyor. Çiftçiyi yanlız bırakmayın, ay sonu geldiğinde aldığınız maaşın yatmamasi veya yarısının yattığını düşünün bu ay geçermi, çiftçi de 11 ay yok sadece bir ay var .

SIRADAKİ HABER

banner1