Melih Gökçek'in FETÖ Bağlantısında Yeni İddialar!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başkanlığı döneminde FETÖ/PDY’ye imar konusunda rant sağladığına ilişkin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, cuma günü ifade veren eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “örgüt ile bağlantılarına” yönelik yeni iddialar var.

Melih Gökçek'in FETÖ Bağlantısında Yeni İddialar!

Eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 23 Haziran’da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (TEM) verdiği ifadede, “Melih Gökçek’in kendisine Fethullah Gülen’le görüşme önerdiğini ve görüşmeye aracılık ettiğini” aktardı. Gökçek’in o dönem kendisinden “FETÖ adına 30 milyon TL’ye yurt yaptırmasını istediğini söyleyen Bezci, ayrıca FETÖ’nün “ATO imamı” olduğu dile getiren Ayhan Atalay ile çalışmaya zorladığını iddia etti.


Cumhuriyet Gazetesi'nden Sarp Sağkal’ın haberine göre, Bezci, ifadesinde, FETÖ lideri Fethullah Gülen ile “yalnızca bir kere görüştüğünü, bu görüşmeyi de 2012 yılında Melih Gökçek’in isteği üzerine gerçekleştirdiğini” kaydederek, “Melih Gökçek görüşmem için Amerika’dan bir şahıs ile beni irtibatlandırdı” şeklinde konuştu.


Bezci, bu şahsın adını hatırlamadığını, New Jersey’de bir market işlettiğini dile getirdiğini ancak daha sonra şahsın Ankara Samanpazarı’nda esnaf olduğunu öğrendiğini söyledi.
“Gökçek’in 2013 yılında ATO’da yapılan seçimlere müdahale ettiğini” de belirten Bezci, ifadesinde şöyle dedi:


“2013 ATO seçimlerinden önce Melih Gökçek, ‘FETÖ adına bir yurt yaptırırsan, senin yeni dönem başkanlığını garanti ederim’ dedi. Ben de kendisine bu yurdun ne kadara mal olacağını sordum. 30 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Ben de ‘Bu kadar parayı vermektense 1000 TL’den ATO’ya 1000 tane yeni üye yaparım, benim torunlarımın da başkanlığı garanti olur’ dedim ve bu konu kapandı. 2013’te ATO başkanlık seçimine aday oldum. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için ATO üyeleri üzerinde etkiliydi. Seçimlerde ısrarla FETÖ güdümünde olan Ayhan Atalay ve ekibiyle birlikte hareket etmem için ısrar ediyordu.”


Bezci, Gökçek’in “kendi işlerini hallettirmek için ATO yönetimini ele geçirmeye çalıştığını” belirtti. Gökçek’in “devlet büyüklerinin ismini kullanarak kendi işlerini hallettiğini” iddia eden Bezci, “Mazbatayı alana kadar istifa etmedim. Aldıktan sonra Gökçek bana oğlu Osman Gökçek ve Serhun Günay’ı göndererek, istifa etmemi istedi. Etmedim. Daha sonra benim seçim sürecimden hemen sonra istifa etmem ile FETÖ bağlantılı olan yönetim kurulu üyeleri tarafından oybirliğiyle Ayhan Atalay’ı yönetim kurulu başkanı yapmak istediklerini anladım.17/25 Aralık başladığında, Atalay ve onu destekleyen meclis üyeleri yurtdışına firar etti" dedi.

Kaynak: T24
 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 12:04

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER